پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۹۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان:

رشد اقتصادی ایران بالاتر از پیش بینی بانک جهانی می شود اگر...

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با تأکید بر اینکه عملکرد رشد اقتصادی ایران فراتر از پیش بینی بانک جهانی در سال های آتی خواهد بود، گفت: بر اساس فروش آتی نفت خام، می توان با تولید بیشتر به نرخ رشد اقتصادی بالایی دست یافت.

رشد اقتصادی ایران بالاتر از پیش بینی بانک جهانی می شود اگر...

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد واعظ ، اظهار کرد: طبق پیش بینی بانک جهانی از اقتصاد ایران طی سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱، درصورتی که راهکارهای تولید در کشور به شکل کنونی اجرا شود، این برآورد محقق خواهد شد. اگر ساختار بنگاه های تولیدی و به طورکلی تولید تغییر نکند، آن زمان میزان تولید به موجودی عوامل تولید همچون نهادهای واسطه ای وارداتی بستگی خواهد داشت.

این استاد اقتصاد افزود: در این پیش بینی با توجه به درآمد ارزی حاصل از فروش نفت خام، واردات مواد اولیه و واسطه ای در بنگاه های تولیدی، کمتر از موجودی امروز، پیش بینی شده است.

واعظ با بیان اینکه مطابق این پیش بینی هر سال نرخ رشد اقتصادی به طور متوسط، یک درصد منفی برآورد شده است، اظهار کرد: به کمک سیاست های مناسب، ساختار بنگاه های تولیدی قابل تحول است و با همین میزان مواد اولیه واسطه ای پیش بینی شده، بر اساس فروش آتی نفت خام، می توان با تولید بیشتر به نرخ رشد اقتصادی بالایی دست یافت. 

وی افزود: تحقق رشد اقتصادی متکی به برنامه تحول ساختاری در بنگاه های تولیدی و پیروی از راهبردهای اقتصاد مقاومتی است. 

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه بنگاه های اقتصادی در صورت پیگیری سه مولفه اقتصاد مقاومتی شامل دانش بنیان، برون گرایی اقتصاد و تولید داخلی، به نرخ رشد اقتصادی متفاوت از پیش بینی بانک جهانی خواهند رسید، تأکید کرد: در این شرایط احتمال منفی شدن نرخ رشد اقتصادی منتفی می شود و امکان دستیابی به نرخ مثبت رشد اقتصادی وجود خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه عملکرد رشد اقتصادی ایران فراتر از پیش بینی بانک جهانی در سال های آتی خواهد بود، افزود: در صورت تغییر الگوی تأمین نهاده های سرمایه و مواد مصرفی بنگاه های اقتصادی به سمت تولیدات داخل کشور می توان تحولات اقتصادی کشور را ساماندهی کرد.

واعظ تأکید کرد: مراجع قانونی همچون دولت، مجلس، مردم و نهادهای مردمی برای اجرای بهتر تغییر الگوهای اقتصادی باید نظارت دقیقی داشته باشند.

وی افزود: تحول اقتصادی با تغییر جهت راهبرد و فعالیت دانشگاه های آموزش و پژوهش محور دولتی به دانشگاه های کارآفرین در چهارچوب تغییر الگو، امکان پذیر خواهد بود و امکان اینکه دانشگاه و مؤسسات پژوهشی بتواند تامین کننده بخشی از زنجیره ارزش بنگاه های اقتصادی باشند، فراهم خواهد شد.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه باید راهکارهای تبدیل دانش به کالاهای دانش بنیان در تأمین زنجیره ارزش بنگاه های اقتصادی تسهیل شود، اظهار کرد: بروکراسی زدایی یا کاهش آن یکی از ارکان این موضوع است. 

وی ادامه داد: بسیج امکانات عمومی و محلی برای تأمین مواد واسطه ای و مصرفی بنگاه های تولیدی و تأکید بر مزیت های منطقه ای و خلق مزیت های نسبی در هر منطقه می تواند با افزایش بهره وری بخش خصوصی و دولتی موجب بالا رفتن نرخ رشد اقتصادی بیشتر از پیش بینی بانک جهانی شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

رشد اقتصادی

،

بانک جهانی

،

نفت خام

ثبت نظرات
captcha