پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۹۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

زاکانی در سودای ریاست جمهوری؟

این روزها از مفهوم «آیرونی» در سیاست بسیار استفاده می شود. آیرونی به تعبیری جهلِ جعلی معنا می دهد. پیش از اینها احمدی نژاد خبره این کار بود. در تمام دوره ریاست جمهوری اش با این سیاست کارها را پیش می برد؛ حتی در عزل و نصب های مدیرانش. جالب این که موافقان دیروزِ احمدی نژاد و مخالفان فعلی اش علیه او از همین سیاست سود می بردند.

زاکانی در سودای ریاست جمهوری؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در سرمقاله روزنامه شرق نوشت: علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در کنگره سراسری جمعیت جانبازان در تحلیل سیاست داخلی این روزها گفت: «اقدامات هنجارشکنانه احمدی نژاد و نزدیکانش عقلانی، قانونی و شرعی نیست.» این سه مفهومِ عقلانی، قانونی و شرعی در کنار یکدیگر متناقض نماست. اگر کسی کارهایش غیر عقلانی باشد، رفتار غیر قانونی و غیر شرعی از او بعید نیست. احتمالا منظور این بوده که احمدی نژاد عاقل است، پس با توسل به آیرونی، قانون و شرع را زیر پا می گذارد یا نادیده می گیرد. این بار آیرونی علیه آیرونی به کار گرفته شده است.

علیرضا زاکانی باور دارد مکتب امام(ره) موافقان، مخالفان و پیروانی دارد. مخالفان، دین را از سیاست جدا می کنند. رقبای مکتبِ امام کسانی هستند که خود را در ظاهر پیرو این مکتب می دانند اما پنج ویژگی پیروان این مکتب را برنمی تابند: اعتقاد به غیب و سنت های الهی، اعتقاد به جامعیت دین و اسلام حداکثری، اعتقاد به استمرار ولایت مطلقه فقیه، پیروی از آن و باور به مردم سالاری دینی و اعتقاد به این که انقلاب اسلامی مقدمه ظهور حضرت ولیعصر (عج) است.

در ادامه زاکانی مخالفانِ مکتب امام را در سه گروه خلاصه می کند: کسانی که دین را از سیاست جدا می دانند؛ مانند بشیریه و سروش. کسانی که سنت گرایی را اصل قرار می دهند و کسانی که دچار جمود فکری اند. زاکانی بعد از این تقسیم بندی تلاش می کند این مفاهیم را با سیاست داخلی منطبق کند: «امکانات کشور از ابتدای انقلاب در اختیار مهندس بازرگان و بنی صدر بود که مخالفان مکتب امام خمینی بودند. بعد از آن در مدت محدودی این امکانات در دست شهید رجایی و باهنر بود که پیروان راستین امام بودند اما دوره مسئولیت آنان بیش از یک ماه دوام نداشت و به شهادت رسیدند. در دوران جنگ امکانات کشور در اختیار نخست وزیر، میرحسین موسوی بود. در زمان جنگ ما از نحوه توجه دولت به جبهه ها انتقاد داشتیم. در زمان آقایان خاتمی و احمدی نژاد و امروز در زمان آقای روحانی آن پنج ویژگی در این چهره ها وجود نداشته است. لذا این انقلاب یا در دست مخالفان مکتب امام یا در دست رقبای آن بوده است.»

این گفته ها مصداقِ آیرونی در سیاست است. زاکانی تاریخ را تحریف نمی کند بلکه به شکلی دلخواسته تاریخ را بازسازی می کند. بدیهی است هر کدام از این افراد خصایص منحصربه فرد خود را دارند و نمی توان آنان را یک کاسه کرد. یکسان کردنِ پدیده ها و انسان های ناهمسان، آن هم در سطح رؤسای جمهور عینِ بی عدالتی است و مهم تر این که از دل این گونه همسان سازی ها تفکراتِ فاشیستی بیرون می آید. ارائه مانیفستی دلبخواهی بدون هیچ گونه معیاری برای سنجش و عملکرد رؤسای جمهور، از بین بردن تفاوت های فاحشِ سیاست مداران است و آن چه برخی از طیف های اصولگرا از آن هراسان اند، همین تفاوت هاست. آنان با هرگونه تفاوتی مقابله کرده و درصدد یکسان سازی جامعه سیاسی اند. واقعا معلوم نیست اگر عمر ریاست جمهوری و نخست وزیریِ شهید رجایی و باهنر هم چند صباحی بیشتر طول می کشید، اکنون چه قضاوتی درباره آنان می شد.

به هر تقدیر فاصله عمیقی بین خاتمی و احمدی نژاد وجود دارد؛ در معنا و صورت. گر چه این گونه یکدست سازیِ مسئولان اجرائی در وضعیت سیاسی کنونی، نَه اهمیت دارد و نَه کسی آن را جدی می گیرد. مهم این است که از پسِ این یکسان سازی، بی اعتبارسازی رأی مردم سر برمی آورد. اگر بپذیریم رؤسای جمهور ایران با رأی مردم روی کار آمده اند، سخنان زاکانی خواسته یا ناخواسته این معنا را می دهد که مردم در اکثر مواقع به رقبا و مخالفان امام (ره) رأی داده اند. از سوی دیگر همسان سازی بنی صدر و روحانی بیش از آن که از دغدغه های انقلابی نشات گرفته باشد، نشان از رویکرد حذفی دارد. حذفِ اکنون به دستاویزِ گذشته.

«مشکل دولت آقای روحانی این است که می گوید داشته هایمان را بدهیم و زمان بخریم؛ دقیقا همان سیاستی که بنی صدر در ابتدای انقلاب اسلامی در قبال جنگ داشت و معتقد بود که باید زمین بدهیم و زمان بخریم.»

این جاست که هدفِ همسان سازی نخستِ سخنان زاکانی و در کنار هم قراردادنِ احمدی نژاد و خاتمی و دیگران عیان می شود. در این ورطه، با چنین رویکردهایی چه باید کرد؟ راهکار زاکانی برای برون رفت از این وضعیت چیست؟ «چهره های جدید را باید به میدان بیاوریم؛ چرا که چهره های تکراری نمی توانند ما را به موفقیت برسانند.» و کاش گفته می شد که این چهره ها چه کسانی هستند و کجایند. امیدوارم مصداق یکی از این چهره ها خود ایشان نباشند؛ گر چه بعید است اصولگرایان به سیاستِ آیرونی تا این حد باور داشته باشند.»

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

علیرضا زاکانی

،

رئیس جمهور

،

احمدی نژاد

ثبت نظرات
captcha