پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۸۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کالبد شکافی وضعیت خودروسازی و قطعه سازی کشور

در پی وخیم تر شدن وضعیت بازار خودرویی کشور ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس، مهدی مطلب زاده عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان ایران و داوود میرخانی رشتی مشاور انجمن خودروسازان ایران به بررسی دلایل نابسامانی های به وجود آمده و ابعاد دامنه دار آن پرداختند.

کالبد شکافی وضعیت خودروسازی و قطعه سازی کشور

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین ، در این میزگرد هر یک از شرکت کنندگان عوامل تاثیرگذار بر سوء مدیریت در حوزه خودرو را تشریح و تاکید کردند که مقایسه صنعت خودروسازی ایران با دیگر کشورها منطقی نیست و باید این صنعت را با توجه به بافت ایران بررسی و ارزیابی کرد. موضوعات بیان شده در این میزگرد می تواند نگاه مخاطبان و مردم را نسبت به لایه های مختلف این صنعت جامع و گسترده تر کند. مشروح این میزگرد به شرح زیر است:

سوال: بعد از افزایش قیمت ارز و نوساناتی که اتفاق افتاد به یکباره شاهد جهش قیمتی و آشفتگی در بازار خودرو بودیم. قصد داریم در این میزگرد این موضوع را بررسی کنیم که اقتصاد کشور به خصوص اقتصاد خودرو از چه آسیب هایی رنج می برند مخصوصا در بعد مدیریتی. ناکارآمدی مدیریتی که باعث شد این نوسانات نرخ ارزی به صورت سلسله و زنجیره وار این مشکلات را به وجود بیاورد و در چند مرحله افزایش قیمت داشته باشیم و داستان های زنجیره واری که بعد از آن به وجود آمد و مشکلات قطعه سازان و بدهی های کلانی که از خودروسازان مطالبه دارند و مشکلاتی که در حوزه تامین مواد اولیه برای واردات به وجود آمد.

وقتی می نویسید برای ۲۰ هزار دستگاه خودرویی که می خواهند عرضه کنند شش میلیون نفر وارد سیستم می شوند مردم انتظارات تورمی نسبت به آینده دارند. نگران از دست دادن سرمایه های خود هستند. می خواهند سرمایه را تبدیل به کالا کنند.به دنبال ریشه یابی این ناکارآمدی هستیم با توجه به اینکه دسترسی راحت به پول و مشتری در ایران نسبت به سایر کشورها برای خودروسازان وجود دارد. خودروسازی ایران آن جایگاهی که باید داشته باشد را ندارد و معضلاتی که برای مصرف کننده ایجاد می شود. اگر در بازار خودروی ایران ثبت نامی صورت بگیرد هزاران میلیارد تومان به راحتی به حساب خودروسازان واریز می شود و از طرفی عطش بازار همیشه هست.

میرخانی رشتی: مدیریت ناکارآمد خودروساز محور اصلی تمام صحبت های شماست. جواب سوال را خودتان داده اید. شما باید این ادعای خودتان را ثابت کنید. شیوه احمدی نژادی را بگذارید کنار. اگر چیزی را نمی دانید آن را بپرسید. می خواهید بررسی کنید؟ خودتان علت را گفته اید پس دیگر چرا از من می پرسید. شما از اول نتیجه گیری و جهت گیری کرده اید. مثل این است که جوهر را می پاشید به لباس بعد به دنبال علت هستید.

 

نمی توانیم خودمان را گول بزنیم. خودروساز سالی یک مرتبه از سوی شورای رقابت با افزایش قیمت مواجه می شود که از نظر ما عادلانه نیست و باعث شده ۲۰ هزار میلیارد تومان ضرر و زیان به خودروساز تحمیل شود. سالی یک مرتبه به آن افزایش قیمت می دهند. حال اینکه در بازار به دلایل دیگر قیمتی به وجود می آید ربطی به خودروساز ندارد. شما بحران اقتصادی ارزی که در عرض یک سال گذشته فراگیر شده و التهاب فراوانی در بازار به وجود آورده را گردن خودروساز نباید بیندازید. هر کسی مسئولیت خودش را دارد و باید جواب بدهد. الان شما هجوم نقدینگی را به همه جا دارید. هجوم به بازار مسکن دو، سه برابر شده است.

شما وقتی در مطالب خود می نویسید که برای ۲۰ هزار دستگاه خودرویی که می خواهند عرضه کنند شش میلیون نفر وارد سیستم می شوند یعنی چه؟ یعنی اینکه مردم نگران هستند. انتظارات تورمی نسبت به آینده دارند. نگران از دست دادن سرمایه های خود هستند. می خواهند سرمایه را تبدیل به کالا کنند؛ بنابراین اگر دستشان رسید اگر پولدار بودند مثل آقای مطلب زاده خانه می خرند. اگر هم در آن حد پول نداشتند در حد ۴۰ تا ۵۰ میلیون ماشین می خرند. بنابراین عکس العمل مردم کاملا طبیعی است و غیر طبیعی نیست. می خواهند سرمایه خود را در آینده حفظ بکنند.

مسئولان ما اهلیت تخصصی کارشان را ندارند؛ بی سواد و بی تجربه هستند. اجازه بدهید چند نفر از خارج بیایند بررسی کنند راهنمایی کنند. ما مدیران، من خودم را می گویم. از اول در مقام هایی که گرفته ایم و نشسته ایم تجربه کار و سواد به اندازه کافی نداریم.هر کسی در هر جایی به خودرو گیر می دهد؛ از پلیس گرفته تا غیره. هر چیز را در جای خودش بکار ببریم. بنابراین این التهابات ارزی هم ریشه سیاسی دارد که هیچ شکی در آن نیست. یک آقایی (در کاخ سفید آمریکا) پیدا شده گفته (برجام را) پاره می کنم. چکمه های رضاخانی پوشیده و شمشیر در دستش گرفته است. حالا من آدم ضعیف می ترسم، چون می خواهم سرمایه ام را حفظ کنم هجوم می آورم به بازارها. بنابراین این ها را نباید با هم قاطی کنیم. در تفسیر و صحبت هایی که می کنیم هر چیزی را در جای خود بکار ببریم. در این که مدیریت اشکالی دارد هیچ شکی ندارم؛ کمااینکه در تمام مدیریت مملکت اشکال وجود دارد.

سوال: ممکن است اشاره بفرمایید؟

میرخانی رشتی: حتما. چه در مجلس، چه در قوه قضاییه و چه در قوه مجریه در همه کشور دچار ناکارآمدی هستیم. علتش هم این است که توانمندی و اهلیت همانطور که آقای بحرینیان (از قطعه سازان) در مقاله اش به آن اشاره کرد و در نامه ای به حضرت آقا هم گفت وجود ندارد. مسئولان ما اهلیت تخصصی کارشان را ندارند؛ عذر می خواهم. شاید ایشان رویشان نشده بگویند اما من می گویم بی سواد و بی تجربه هستند. آقای بهزاد نبوی نقل می کردند زمانی که حضرت آقا رئیس جمهور بودند با مرحوم هاشمی رفسنجانی، بنده و نوربخش و وزیر اقتصاد جلسه ای داشتند. آقا پرسیدند آقای نمازی چه برنامه ای برای مملکت و اقتصاد دارید. وی رنگش سفید شد و عرق ریخت. من گفتم آقای مصدق زمانی که با مشکل ارزی مواجه شد فرستاد به دنبال وزیر اقتصاد بازنشسته آلمان. دو ماه نشستند کار کردند اقتصاد بدون نفت را بیرون دادند. هرچند به اسم مصدق تمام شد، اما حاصل تجربیات وزیر اقتصاد آلمان بود.

من ۲۰ سال در شرکت آی بی ام بودم. ۳۰ سال هم واحد ضدانحصار آمریکا دنبالش بود، اما یک بار هم برای آن قیمت تعیین نکرد؛ با اینکه همیشه در دادگاه بودند، ولی قیمت تعیین نکرد. حالا شما در صنعتی که تیراژ تولید ملی دارد می گویید انحصاری است و برایش قیمت تعیین می کنید؟اجازه بدهید چند نفر از خارج بیایند بررسی کنند راهنمایی کنند. ما مدیران، من خودم را می گویم. از اول در مقام هایی که گرفته ایم و نشسته ایم تجربه کار و سواد به اندازه کافی نداریم. دلیلش این است که ارتباطمان با دنیا ۴۰ سال است قطع است. من ۲۰ سال در شرکت آی بی ام بودم. بزرگترین شرکت کامپیوتر دنیا بود؛ تا چند سال پیش و تا قبل از اینکه اپل و غیره بیایند. انحصاری بود و ۳۰ سال هم واحد ضدانحصار آمریکا دنبالش بود، اما یک بار هم برای آن قیمت تعیین نکرد؛ با اینکه همیشه در دادگاه بودند، ولی قیمت تعیین نکرد. حالا شما در صنعتی که تیراژ تولید ملی دارد می گویید انحصاری است و برایش قیمت تعیین می کنید؟

آقای شیوا انحصاری یعنی اینکه من جلوی ورود و خروج رقیبم را بگیرم. آیا گرفتم تا حالا؟ این تعداد خودروساز، یعنی ۳۸ خودروسازی در ایران وجود دارد؛ در کجای دنیا این تعداد وجود دارد؟ می گویند خودروساز قیمت را بالا و پایین می برد. البته ما در خودروسازی مثل همه جای دیگر مدیریت مان اشکال دارد و این اشکال هایی که وجود دارد را در یک جزوه ای تهیه کردم و تمامی آن ها را در صنعت خودرو از سیر تا پیاز نوشتم. به هر حال یک سری چیزها عوامل داخلی و خارجی دارد. همیشه مثال می زنم خودروسازی در آلمان یک استخر آب شنا است؛ مثل استخر امجدیه. قشنگ شنا می کنی تا نیم متری می روی جلو. اینجا (ایران) استخر زلال نداری؛ آب گوجه فرنگی داری. هر چقدر دست و پا میزنی دور خودت می چرخی و اصلا جلو نمی روی. چرا؟ چون عامل بازدارنده بسیار زیاد است. یعنی عوامل محیطی از بانکی بگیر تا مقننه و قضاییه. عوامل بسیار متعددی وجود دارد که نمی گذارد. فقط خودرو هم نیست. همه چیز است.

 

شما ۶۰۰۰ سال است که کشاورزی می کنید و کشاورزی که دیگر کاری ندارد. آقای ملکی که حوزه انتخابیه شان تماما کشاورزی و باغداری است. چرا بازده کشاورزی ما دو تن در هکتار است، اما بازده یوگسلاوی شش تن در هکتار؟ برای اینکه ما تکنولوژی بلد نیستیم. من زمانی که مدیرعامل کشت و صنعت مغان بودم رفتم یوگسلاوی. دست می زدی به خاک در مزرعه مثل دانه های برنج می ریخت زمین، اما در مزارع خودمان تنها کلوخ و سنگ بود. بلد نیستیم دیگر. یا در صنایع دیگر. فولاد را از زمان شاه داریم حالا بگذرد که جای غلطی آن را احداث کردند.

انحصاری یعنی اینکه من جلوی ورود و خروج رقیبم را بگیرم. آیا گرفتم تا حالا؟ این تعداد خودروساز، یعنی ۳۸ خودروسازی در ایران وجود دارد؛ در کجای دنیا این تعداد وجود دارد؟ می گویند خودروساز قیمت را بالا و پایین می برد.در تمام صنایع عقب مانده ایم. من ادعا می کنم و این را بنویسید که میرخانی گفت صنعت خودرو پیشتاز صنایع ایران است. تنها صنعتی است که استاندارهای اتحادیه اروپا را رعایت می کند. هیچ صنعت دیگری در ایران اینطور نیست و ما پیشتازیم، اما یک چشم هستیم در شهر کورها. یعنی همه بد هستند ولی ما یک ذره بهتریم. این به این معنی نیست که ما خیلی خوبیم؛ بلکه هزار عیب و نقص داریم اما وقتی مقایسه می کنیم با خودمان است نه با کره جنوبی.

کره جنوبی در همه ابعاد جلوتر است فقط در خودرو نیست. در کشتی سازی، در فولاد و غیره. مرکز پژوهش های وزارت صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون صنایع و معادن یک گزارشی را ارائه کرد که باید خون گریه کرد. پتروشیمی کره جنوبی را مقایسه کرده با ما. کره جنوبی هر تنی از محصولات پتروشیمی را تا ۶۵۰۰ دلار می فروشد ما تنی ۳۴۰ دلار. عربستان بیشتر از ما می فروشد. کره جنوبی یعنی رفته در لایه های پایینی که ارزش افزوده بالاتری دارد. مال ایران در رده های یک و دو است؛ برای همین هم ارزش افزوده پایین تری دارد. برای آلمان ۱۵ هزار دلار است. مغز آدم سوت می کشد. این که می گویند در و تخته را خدا باهم جور کرده همین است. ما خیلی خوبیم نسبت به سایر صنایع ولی هزار و یک عیب و ایراد داریم.

مطلب زاده: ما عادت داریم که اول تهمت بزنیم. به قول آقای میرخانی جوهر را می پاشیم بعد می گوییم چه شد. الان می گوییم خودروساز قاتل است بعد یکی بیاید ثابت کند و بگوید نه نیست. این رویه ناصحیح است. وقتی سیاست های کلان را در نظر می گیریم خودروسازی مدیریت ناکارآمد دارد مثل بقیه کشور. اما این از کجا نشات می گیرد؟. خودروسازی دولتی است و راهبردهای دولتی را دنبال می کند، سیاست های ناصحیح دولت ها. خودروسازی  ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده در کشورهای خارجی. سرمایه هایی که با در نظر گرفتن موضوعات سیاسی انجام شده و سیاسی کرده این صنعت را. این ها بی بازگشت هستند.

ما در خودروسازی مثل همه جای دیگر مدیریت مان اشکال دارد؛ به هر حال یک سری چیزها عوامل داخلی و خارجی دارد. چون عامل بازدارنده بسیار زیاد است. یعنی عوامل محیطی از بانکی بگیر تا مقننه و قضاییه. عوامل بسیار متعددی وجود دارد که نمی گذارد. فقط خودرو هم نیست. همه چیز است.مجلس فشار می آورد به وزیر و مدیر که باید بروید در مازندران، در کرمانشاه و غیره کارخانه بزنید. در مازندارن آقای میرخانی نمی دانم تشریف برده اید یا خیر، در قله کوه کارخانه زده اند. به محیط زیست و درختان آسیب زده اند. ۱۷ کیلومتر با برق فاصله دارند مجبور شده اند برق را هم بکشند و آنجا کارخانه بزنند. اتاق رنگ شده، قطعات و موتور از اینجا به آنجا منتقل و مونتاژ می شود و با تریلی دوباره به اینجا می آید. برای ایجاد یک کارخانه علم مکان یابی باید وجود داشته باشد. همین را هم از خودروساز گرفته اند که نتواند کاری بکند.

میرخانی رشتی: ببخشید وسط حرف های شما. این سرمایه را هم باید برود از بانک بگیرد و ۲۵ درصد نزول بدهد.

مطلب زاده: بله این سرمایه ها بخشی از سود خودروسازی در سال های گذشته بود و مقداری از بانک ها اخذ شده. حالا نتوانسته پول بانک ها را بدهد و زیان می دهد و بانک ها هم جریمه اش می کنند. از صنعت خودرو کمی فاصله بگیریم. به صنعت قطعه سازی هم ضربه زده اند. خودروساز نمی تواند پول قطعه ساز را بدهد. الان همه ورود پیدا کرده اند به حیطه خودروسازی از وزارت صنعت که همیشه بوده تا سازمان گسترش که مالک است تا شورای رقابت که تعیین کننده قیمت است تا مجلس و کمیسیون صنایع و اقتصادی و غیره تا فراکسیون صنعت خودرو و آخری آن هم دادستانی و قوه قضاییه. دیگر که ورود پیدا نکرده؟ فقط همه می آیند می گویند مرگ بر خودرو و خودروسازی فلان و بهمان.

در تمام صنایع عقب مانده ایم. صنعت خودرو پیشتاز صنایع ایران است. تنها صنعتی است که استاندارهای اتحادیه اروپا را رعایت می کند. هیچ صنعت دیگری در ایران اینطور نیست و ما پیشتازیم، اما یک چشم هستیم در شهر کورها. یعنی همه بد هستند ولی ما یک ذره بهتریم.پارسال یک خودروی پراید تصادفی کرده بود؛ روزنامه ها نوشتند، ۱۷ نفر در دشت های قزوین زخمی شدند. این خودرو قاچاق انسان می کرد. این پراید صندلی نداشت و ۱۷ نفر را در آن جا داده بودند. آیا پراید مقصر باید باشد؟. چه ربطی به خودرو دارد؟ مثال کره جنوبی را زدید. کره جنوبی ۶۰ سال پیش آمد یک برنامه توسعه نوشت و پنج محور را مشخص کرد که می خواهم به آن برسم و آن را توسعه دهم. الان در کدام صنعت موفق نیست؟ در فولاد، در کشتی سازی، در آی تی، در خودروسازی و در ورزش.

چرا این کار را توانست انجام دهد؟ در همه زمینه ها به صورت موازی بالا رفت. من نمی توانم ورزش کنم و فقط یک عضوم را قوی کنم. تمام اعضا باید قوی باشد. بنابراین بنده تصورم این است که ما باید یک کمیته بحران با حضور نمایندگان تام الاختیار از سه قوه داشته باشیم وگرنه همین است که هست. یک چشم انداز ۱۴۰۴ داریم که خودرو نیز جزو آن است و باید سالانه سه میلیون دستگاه خودرو تولید کنیم. خیلی نمانده به پایان این برنامه، چرا هیچ کسی این برنامه را پایش نمی کند؟ در این ۱۴ سال چه اتفاقی افتاده و چه امکاناتی باید در این صنعت تزریق می شد؟ یک برنامه ۲۰ ساله، بعد از پنج سال باید ۲۵ درصد پیشرفت داشته باشد دیگر. هر کسی آمده ضربه زده. یکی گفت فرغون، یکی گفت ارابه مرگ. یکی گفت تابوت. عراق خودروهای ما را پس فرستاد و گفت وقتی مسؤولان شما می گویند این خودرو ارابه مرگ است چرا می خواهید به ما بدهید؟ مدیر صادرات سایپا می گفت عراق پس فرستاده است.

کره جنوبی هر تنی از محصولات پتروشیمی را تا ۶۵۰۰ دلار می فروشد ما تنی ۳۴۰ دلار. عربستان بیشتر از ما می فروشد. کره جنوبی یعنی رفته در لایه های پایینی که ارزش افزوده بالاتری دارد. مال ایران در رده های یک و دو است؛ برای همین هم ارزش افزوده پایین تری دارد. برای آلمان ۱۵ هزار دلار است.هر کسی می خواهد برای انتخابات رای بیاورد اول در مورد خودرو می گوید. متاسفانه وزرایی که به آنها ارتباطی ندارد و شاید اطلاعات کافی ندارند به خودرو می تازند؛ به جای اینکه به بیمارستان های خودشان رسیدگی کنند. چرا فقط شعار و این حمله و هجمه به خودروسازی و صنعت خودرو شده؟ برای همه شعار و پیشرفت شده کسب رای. فکر می کنم وظیفه رسانه هاست که جلوی این هجمه را بگیرند. صداوسیما کارش شده است تاختن به منافع ملی. چرا داریم دور خودمان می چرخیم.

بعد از اینکه رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد در کاخ سفید برای حمله به منافع ملی کشورمان اتاق فکر تشکیل شد. آیا ما هم برای مقابله اتاق فکر داریم؟ چه کسی بر آن ریاست می کند؟ کمیته کاری آن کو؟ ما هم باید این ها را درست کنیم. همانطور که مهندس میرخانی فرمودند در تمام کشور ناکارآمدی را مشاهده می کنیم. در صنعت نساجی، در چرم، در کفش. چرا برند کفش ملی که ۶۰ تا ۷۰ درصد صادرات را داشت منحل شد و تکه تکه اش کردیم. با صنعت خودرو هم می خواهیم همین کار را بکنیم؟ این بیکاری را در جامعه می خواهید چکار کنید؟ ۷۰۰ هزار نفر شاغل مستقیم در صنعت خودرو وجود دارد و نتیجه ضربه به این صنعت می شود بیکاری، بزه، طلاق، اعتیاد، دزدی و غیره. می خواهید چه اتفاقی بیفتد؟

خودروسازی دولتی است و راهبردهای دولتی را دنبال می کند، سیاست های ناصحیح دولت ها. خودروسازی  ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده در کشورهای خارجی. سرمایه هایی که با در نظر گرفتن موضوعات سیاسی انجام شده و سیاسی کرده این صنعت را. این ها بی بازگشت هستند.به جامعه نمی گوییم شغل چه ارزشی دارد. در فرانسه در شهری بودم قرار بود پژو یکی از شرکت هایش را تعطیل کند. هر جا می رفتی از دکه روزنامه فروشی تا رستوران همه زانوی غم بغل گرفته بودند که اگر اینجا تعطیل شود با بیکاری ناشی از آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شما در خبرگزاری خود بزنید سایپا و ایران خودرو از فردا تعطیل، همه شاد می شوند. در آن صورت چند دستگاه خودرو می توانیم وارد کنیم؟ میانگین ۱۰ هزار دلار، دو میلیون دستگاه خودرو نیاز داریم می شود ۲۰ میلیارد دلار. از کجا می خواهیم بیاوریم؟ من فکر می کنم رسانه ها این وظیفه را دارند نه اینکه برای فروش روزنامه و غیره فقط بخواهند هجمه ایجاد کنند.

ملکی: از محضر آقایان میرخانی و مطلب زاده استفاده بردیم و این مطالب برای ما هم مفید فایده بود. چند موضوع را مطرح فرمودید. به هم خوردن بازار خودرو، سوء مدیریت در خودروسازی، قطعه سازی و مطالباتشان از خودروسازی و اینکه خودروسازی هنوز به جایگاه خودش دست نیافته است. آقای میرخانی در ابتدا با حالتی برخورد کردند که یعنی جهت ندهید. من یک چیزی را بگویم، اروپا از ۲۰۰ سال پیش صنعتی شده است. بعضی وقت ها خودمان را با اروپا مقایسه می کنیم. ما سال ۱۳۵۴ شروع کردیم به صنعتی شدن. سه سال بعد انقلاب شد و بعد هم جنگ و اوضاع و احوالاتی که در آن دوران بود. بعد از جنگ دوران سازندگی را شروع کردیم و من می دانم آقای میرخانی چه زحماتی را در این راه کشیدند و با مهندسی معکوس توانستند دوباره پیکان را جمع کنند. به دلیل اینکه خارجی ها که رفتند بالاخره دانش فنی دستشان بود و خب مهندسان جوان و  مدیران جوان ما اطلاعات چندانی در این حوزه نداشتند.

مجلس فشار می آورد به وزیر و مدیر که باید بروید در مازندران، در کرمانشاه و غیره کارخانه بزنید. در مازندارن در قله کوه کارخانه زده اند. به محیط زیست و درختان آسیب زده اند. ۱۷ کیلومتر با برق فاصله دارند مجبور شده اند برق را هم بکشند و آنجا کارخانه بزنند. اتاق رنگ شده، قطعات و موتور از اینجا به آنجا منتقل و مونتاژ می شود و با تریلی دوباره به اینجا می آید.  برای ایجاد یک کارخانه علم مکان یابی باید وجود داشته باشد. همین را هم از خودروساز گرفته اند که نتواند کاری بکند.خودرو یک صنعت وابسته بود. سپس دوران سازندگی آغاز شد، بالاخره اوضاع صنعت را  مقداری جمع و جور کردند. فکر می کنم در زمان آقای خاتمی خودروسازی تا حدودی برای تنوع شروع کرد و به اصطلاح تغییر تکنولوژی و پیکان را جمع و جور کردند. در کنارش نباید گذشته را هم فراموش کرد. باید ببینم کجا بودیم و به کجا رسیده ایم. شما حساب کنید حتی قادر نبودیم پیکان را مونتاژ کنیم. مطلع هستم با مهندسی معکوس تک تک قطعات را سفارش دادند و ساختند. این ها اوایل خیلی مشکل بود. حتی شما اگر یک خودروی پیکان یا رنو برنده می شدید یک چیزی را هم رویش می گذاشتند که شما این را ببرید چون در انبار بود.

خودروسازی را عملا بعد از جنگ شروع کردیم. بعد از جنگ هم خیلی وضع خوبی نداشتیم. شروع کردیم و رسیدیم به مرحله ای که سمند را تولید کردیم، در سایپا هم با تغییراتی به تیبا رسیدند. تا جایی که اطلاع دارم سال ۹۰-۸۹ ما بالاترین رقم تولید با بهترین شرایط را داشتیم. رتبه ۱۲ جهان را از نظر تیراژ بدست آوردیم، اما چرا دوباره سقوط کردیم؟ آیا سوء مدیریت بود؟ بله هست، ولی می خواهم بگویم با همین مدیریت ما به آن رتبه رسیدیم ولی یک دفعه رسیدیم به کجا؟ به ۱۸ جهانی یا شایدم ۲۰.  برجام اثر گذاشت و داشتیم خودمان را پیدا می کردیم. الان چهاردهم یا پانزدهم هستیم.

ببینید وقتی مسابقه می دهیم باید تمام شرایط یکی باشد؛ اگر نباشد انتظار اینکه آنی که در شرایط بدتری قرار دارد در مسابقه برنده شود، انتظار عبثی است؛ چرا که باید جاده برای همه یکسان باشد. امکانات و خدماتی که ارائه می دهیم باید یکسان باشد. نمی شود یکی را که  در جاده سنگلاخی راه می رود و دیگری را که  در جاده هموار راه می رود و همه چیز برایش مهیا است با هم مقایسه کنیم. حالا این سنگلاخ ها چه چیزهایی است؟

 

در اروپا یا همین کشورهای آسیایی بهره بانکی بین ۱.۵ تا ۲ درصد است. در سوییس وقتی بانک پول شما را نگهداری می کند یک درصد بابت نگهداری کارمزد می گیرد. ما چکار می کنیم؟ ما موسسات مالی و اعتباری راه انداخته ایم. خصولتی و غیرخصولتی، انتظامی و نظامی که به راحتی تا ۳۶ درصد بهره می گیرند. این خودروساز و قطعه ساز هم در همین جامعه زندگی می کنند و هر کجا که کم می آورند به سراغ بانک ها می روند. وقتی سقف اعتباری آنها پر شود باز هم کم می آورند. حالا چرا این اتفاقات می افتد؟ شما همین یک قلم نوسانات نرخ ارز و آثار و زیانش را تحلیل کنید.

به صنعت قطعه سازی هم ضربه زده اند. خودروساز نمی تواند پول قطعه ساز را بدهد. الان همه ورود پیدا کرده اند به حیطه خودروسازی از وزارت صنعت که همیشه بوده تا سازمان گسترش که مالک است تا شورای رقابت که تعیین کننده قیمت است تا مجلس و کمیسیون صنایع و اقتصادی و غیره تا فراکسیون صنعت خودرو و آخری آن هم دادستانی و قوه قضاییه.من هیچ چیز نمی گویم. امارات ۵۰ سال با آمریکا قرارداد دارد که نوسات نرخ ارز بر عهده آمریکا باشد؛ یعنی هر چه بین درهم و دلار نوسان باشد دولت می دهد. چرا؟ چون سرمایه گذار با اطمینان بیاید و در آنجا سرمایه گذاری کند. چند روز پیش تصویری دیدم با نوشته ای از مقامات امارات. ساختمان مجللی از امارات را انداخته بود و از طرفی تصویری از ایران را نشان می داد. نوشته بود که با حسن مدیریت می شود طی ۲۰ سال یک بیابان را به بهترین شهر دنیا تبدیل کرد و با سوء مدیریت هم می شود طی ۴۰ سال یک کشور آباد، پر آب و زیبا را به بیابان تبدیل کرد و این ها را با هم مقایسه کرده بود. خُب با این شرایط من بهترین مدیر هم باشم وقتی ابزار مسابقه به طور مساوی در اختیارم  نباشد چگونه می توانم کسب مدال کنم؟ و اصلا آیا این انتظار درستی است؟ ما باید همه چیزمان به هم بخورد. با رفتارهای پوپولیستی اداره کشور بهتر از این نمی شود.

در یک سال گذشته بیشترین مناظره تلویزیونی را در حوزه خودرو داشتم و سعی کردم منصفانه برخورد کنم. دو مناظره هم در مجلس داشتم با همکارانم. یکی پزشک عمومی بود و دیگری دندانپزشک. مقابل من کسانی قرار داشتند که تجربه صنعتی نداشتند و مثل من ۳۰ سال در صنعت نبودند. همکار پزشکم منصف بود و وقتی دید من مسلط هستم و اطلاعاتم دقیق است گفت «من اشتباه کردم» اما همکار دندانپزشکم مطالبی را بیان می کرد که اصلا منصفانه نبود. می گفت چرا سمند که قیمتش پنج میلیون است شما ۳۵ میلیون می فروشید؟ من در آنجا برآشفته شدم و گفتم چه کسی این حرف را می زند. گفت کارشناسان، گفتم این کارشناسان خیانت می کنند.

محال است در بهترین شرایط بتوانید سمند را زیر ۲۵ میلیون تومان بسازید. همین مسئله را علیه بنده استفاده کردند. این رفتار پوپولیستی است. علمی نیست و همین ها هم بالاخره شرایطی را به وجود آورند که تحقیق و تفحص از خودروسازی صورت بگیرد. من می گویم این، به نتیجه نمی رسد زیرا آخر می بینند همین چیزها وجود دارد. هر جا بروی همین است. 

پارسال یک خودروی پراید تصادفی کرده بود؛ روزنامه ها نوشتند، ۱۷ نفر در دشت های قزوین زخمی شدند. این خودرو قاچاق انسان می کرد. این پراید صندلی نداشت و ۱۷ نفر را در آن جا داده بودند. آیا پراید مقصر باید باشد؟ چه ربطی به خودرو دارد.آقای میرخانی ناراحت شدند که شما چرا می گویید سوء مدیریت. قضاوت را باید کسانی بکنند که خودشان اطلاعات دارند. قاضی که بدون اطلاعات حکم صادر کند قطعا خطا خواهد بود البته شما حق دارید به چالش بکشانید، این ها را مطرح کنید و از ما دعوت کنید ولی واقعیت این است که ما خودمان را حتی با کره جنوبی نباید مقایسه کنیم. بله نیروی انسانی کُره قبل از انقلاب می آمد در شرکت نفت ایران به عنوان راننده کار می کردند، هیچی هم نداشتند. دو ماه قبل از عید ۱۳۹۷ با گروهی از دوستان در کره جنوبی بودم. شخصی که هیوندایی را راه انداخته بود در کنارش کشتی سازی را هم راه انداخت،  بزرگترین کارخانه فولاد هم آنجاست. یک کیلو هم مواد معدنی ندارند، از استرالیا وارد می کنند ولی محصول آخری که تولید می کند تماما های تک است و کسی رقیب آن نمی تواند باشد. آیا ما می توانیم کره جنوبی بشویم؟

هر کسی می خواهد برای انتخابات رای بیاورد اول در مورد خودرو می گوید. متاسفانه وزرایی که به آنها ارتباطی ندارد و شاید اطلاعات کافی ندارند به خودرو می تازند.من می گویم نمی توانیم، نه از نظر اینکه ما این استعداد را نداریم، نخیر، از آن ها هم بالاتر هستیم منتهی اینکه جاده هموار نیست. بحث اینجاست در کره جنوبی ۶۰ هزار تفنگدار آمریکایی مستقر هستند. من رفتم کره از سامسونگ بازدید کردم؛ گفتم شما چرا در ایران شعبه نمی زنید گفتند خزانه داری آمریکا به ما اجازه نمی دهد. یعنی باید اجازه بگیرند. رفتن ما به آنجا مصادف بود با آمدن ترامپ به کره جنوبی و این مسؤول با صراحت این مطلب را گفت. با رئیس کمیسیون صنایع کره جنوبی هم جلسه داشتیم. همین بحث ها را مطرح کرده بودند. ببینید یک بحث هایی وجود دارد. هیوندایی در کانادا و آمریکا کارخانه دارد. این بحث هایی که محور سوال های من از آقای شریعتمداری است که سه هفته پیش هم در جلسه مطرح شد و قانع هم نشدم و آمد به صحن علنی، همین بود که چرا شما این ۴۰ خودروسازی را زدید و چرا آنها را تجمیع نمی کنید؟

میرخانی رشتی: مقیاس اقتصادی تولید در ایران اصلا معنی ندارد و این اولین درس اقتصاد است.

ملکی: آن زمان که می خواستند در ساوه خط تولید رنو را راه بیندازند این سوال را مطرح کردم که اگر شریک تجاری تان خوب است رنوپارس که من در قراردادش بودم. رنوپارس عبارتند از رنو به اضافه ایران خودرو و سایپا. رنو به مفاد آن قرارداد عمل نکرد. این هم مدارکش. این شریک تجاری قابل اطمینان نیست. گفتم چرا می خواهید دوباره با این شرکت کارخانه بزنید؟ این ها فقط بازار ایران را می خواهند. این شرکت همان شرکتی است که به ما دانش فنی نداد. در شرکت چرخشگر، بنده رئیس هیات مدیره هستم. رفتم با ترکیه برای گیربکس ال ۹۰ قرارداد بستم ولی چرا اجرایی نشد؟ برای اینکه رنو به دنبال منافع خودش است. قطعه بدهد به  ایران، ماشین را بدهد، بازار را داشته باشد. من از آن زمان این سوال را نگه داشتم اخیرا هم مطرح کردم.

در فرانسه در شهری بودم قرار بود پژو یکی از شرکت هایش را تعطیل کند. هر جا می رفتی از دکه روزنامه فروشی تا رستوران همه زانوی غم بغل گرفته بودند که اگر اینجا تعطیل شود با بیکاری ناشی از آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شما در خبرگزاری خود بزنید سایپا و ایران خودرو از فردا تعطیل، همه شاد می شوند.ما باید مثل دنیا حرکت کنیم. یعنی یک برند خوب را انتخاب کنیم و آن را تقویت کنیم و هم افزایی کنیم. اما در مورد مدیریت، به شما حق می دهم. آقای میرخانی، وقتی مدیران ما دولتی انتخاب می شوند، آقای بذرپاش می آید می شود مدیرعامل سایپا. ایشان در صنعت خودروسازی چند سال سابقه کار داشت؟ هیچ. بنده در تحقیق و تفحص سال ۱۳۸۴ که مسئول امور قراردادها و قیمت تمام شده خودروسازی در مجلس بودم، نسبت های مالی که گرفتم از سایپا همه اش عالی و مثبت بود. هم نسبت آنی، هم جاری و هم بقیه  ولی ایران خودرو وضعیت بسیار اسف باری داشت زیرا پیکان را از رده خارج کرده بود و سایپا نیز تازه پرایدش گل کرده بود. آمدند با سوء مدیریت، فردی را منصوب کردند که نه دلش برای صنعت خودرو می سوخت و نه بلد بود و بعد هم چوب حراج زد و مدیران بعدی نیز همینطور. هر کسی را گذاشتند همین شرایط را داشت. بله سوء مدیریت را ما تایید می کنیم منتهی بیشتر سوء مدیریت ها انتصابی است. انتصاب می شوند چون به من وابسته هستند و می توانند اهداف من را در آنجا به خوبی پیاده کنند نه اینکه آنجا را خوب مدیریت کنند.

ببینید این مسئله باید حل بشود. نمی گویند چه کسی مدیرتر است؛ می گویند چه کسی از من حرف شنوی بیشتری دارد. آقای مطلب زاده اشاره کردند، فشار مجلس. بله قبول دارم درست است. بخشی نگری در مجلس پدر مملکت را درآورده است. این را با صراحت در مناظرات گفته ام. شاید جناب میرخانی با این صراحت نگفتند. لوکوموتیو صنعت امروز، هم در دنیا و هم در ایران، صنعت خودروسازی است. چرا آمریکا آمد اول از همه خودرو را تحریم کرد؟ چون می داند اگر مشکلی در صنعت خودرو ایجاد شود، هم جاده قدیم، هم جاده مخصوص و اتوبان به هم می ریزد. خوب هم تشخیص داد.

بالای سه درصد رشد اقتصادی دنیا و در ایران هم همین طور، که دولت نیز پز آن را می دهد به خاطر صنعت خودروسازی است. ۲۰ درصد اقتصاد صنعتی ما وابسته به خودروست و این، عدد کمی نیست. خب، باید هم این را بکوبند. حالا آقایان شاید آمارشان از من دقیق تر باشد. من در مجموع برآورد کردم نزدیک به یک میلیون نفر از این صنعت ارتزاق می کنند، غیرمستقیم هم ۵ میلیون نفر. هر کدام هم به طور متوسط به ۵ نفر روزی برسانند بالای ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر از صنعت خودرویی کشور ارتزاق می کنند اما اگر تولید تعطیل شود و دو میلیون دستگاه خودرو  وارد کنیم ۲۰ میلیارد دلار نیاز دارم، از کجا می خواهیم بیاوریم؟

در آن صورت چند دستگاه خودرو می توانیم وارد کنیم؟ میانگین ۱۰ هزار دلار، دو میلیون دستگاه خودرو نیاز داریم می شود ۲۰ میلیارد دلار. از کجا می خواهیم بیاوریم؟از اینکه این جلسه را تشکیل دادید، تشکر می کنم. در اینجا صحبت های فنی و کارشناسی بیان می شود. من، نه برای منافع خودم این صحبت را می گویم و نه برای خوش آمد دیگران. جایی که ببینم ضعف و ایرادی وجود دارد، می گویم. بله، ایراد هست منتهی تا زمانی که ساختار را به درستی تعریف نکنیم علامه دهر هم مثل وزیر آلمانی زمان مصدق هم بیاید، با این شرایط نمی تواند کار کند. مثل جاده سنگلاخی که حتی اگر بهترین راننده را نیز داشته باشید، نمی توان حرکت کرد. باید مسائل را با هم ارتباط بدهیم و درست ارزیابی کنیم.

 

یک مورد هم درباره شورای رقابت مطرح کردند. من تنها عضو مجلس هستم که در شورای رقابت حضور دائمی دارم. بقیه دوستان یا نیستند یا کمتر حضور دارند. تمام مسائلی که گفته شد، درست است. آن زمانی که افزایش قیمت ۷ تا ۷.۵ درصد را آقای شیوا اعلام کردند من موضع گرفتم و گفتم قطعه سازان می گویند ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت در مواد اولیه داریم بنابراین این مقدار افزایش قیمت هزینه های ما را پوشش نمی دهد. جناب مطلب زاده شما چه قطعه ای تولید می کنید؟

مطلب زاده: باک بنزین.

ملکی: خب مواد اولیه شما ورق آلومینیومی و غیره است. وقتی در بازار جهانی و در ایران قیمت فولاد افزایش می یابد، تولیدکننده مواد را با حداقل ۱.۵ برابر قیمت قبلی تهیه می کند. حالا حقوق کارگر را بگوییم که ثابت باقی مانده اما بقیه آیتم ها که ثابت نیست. کدام آدم عاقلی می آید تولید با ضرر کند آن هم در بخش خصوصی، سعی می کند تولیدی کند که ضررش کمتر باشد؛ به همین دلیل آرام آرام از کیفیتش می زند. از کیفیت هم بزند، فردا باز صدای خودمان در می آید. آن زمان پیشنهاد دادم ۱۷ درصد افزایش قیمتی که این ها مطرح کردند را موافقت کنید،  گفتند شما نماینده مردم در مجلس هستید؟ گفتم بله، ولی من کارشناس نیز هستم. واقعیت را نمی بینید؟ قطعه ساز با این قیمت نمی تواند تولید کند که این حرف را نشنیده گرفتند تا اینکه اخیرا جلسه ای بود و خودشان اعتراف کردند که ۲۰ درصد افزایش قیمت معقول است ولی خب کی؟ نوش دارو پس از مرگ سهراب.

اروپا از ۲۰۰ سال پیش صنعتی شده است. بعضی وقت ها خودمان را با اروپا مقایسه می کنیم. ما سال ۱۳۵۴ شروع کردیم به صنعتی شدن. سه سال بعد انقلاب شد و بعد هم جنگ و اوضاع و احوالاتی که در آن دوران بود. بعد از جنگ دوران سازندگی را شروع کردیم و من می دانم چه زحماتی را در این راه کشیدند و با مهندسی معکوس توانستند دوباره پیکان را جمع کنند. به دلیل اینکه خارجی ها که رفتند بالاخره دانش فنی دستشان بود و خب مهندسان جوان و  مدیران جوان ما اطلاعات چندانی در این حوزه نداشتند.

اگر آن زمان این افزایش قیمت اتفاق می افتاد قطعه ساز قطعه را به دست خودروساز می داد و برخی تبعاتی که امروز وجود دارد به وجود نمی آمد. برخی از همکارانم از روی بی انصافی مطرح می کنند که خودروسازان احتکار کرده اند. خودروساز اگر هر روز ۱۰۰۰ دستگاه خودرو بسازد در ماه می شود ۳۰ هزار دستگاه. خب کجا می خواهد این ها را نگاه دارد که دیده نشود. احتکار به نفع خودروساز نیست. آن خودروها هم به دلیل نقص قطعه در انبار دپو شده است. وقتی خودرو حتی یک آینه هم نداشته باشد پلیس آن را تجاری و شماره گذاری نمی کند. این ها همه دست به دست هم می دهد و یک دفعه می بینیم  همه چیز به هم خورد.

بنده در یک مناظره پرسیدم چرا خودرو سال ۱۳۹۶ تا این حد گران نشد و هیچ کس هم به نمایندگان و سایر مسؤولان نامه نمی داد و خواهش نمی کرد تا تو را به خدا برای نام نویسی مثلا سمند و سایر خودروها به خودروسازها سفارش کنند؟ خودروساز هم همان ۷.۵ درصد خودرو را گران کرد. مدیران، همان مدیران هستند پس چرا وضعیت این طور شد؟

شرایط تغییر کرده است و همه اینجا قفل کردند. ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در اختیار جامعه است. این نقدینگی به هر بخش اقتصادی تمایل پیدا کند موجب تورم آن بخش می شود. مردم خودرو را از کالایی مصرفی به کالایی سرمایه ای تبدیل کردند، حساب می کنند که اگر سرمایه خود را به خودرو تبدیل کنند، ارزش پولشان از دست نمی رود. خودروهای داخلی را کنار بگذاریم چرا خودروهای خارجی سه چهار برابر افزایش قیمت یافت؟

خودروسازی را عملا بعد از جنگ شروع کردیم. بعد از جنگ هم خیلی وضع خوبی نداشتیم. شروع کردیم و رسیدیم به مرحله ای که سمند را تولید کردیم، در سایپا هم با تغییراتی به تیبا رسیدند. تا جایی که اطلاع دارم سال ۹۰-۸۹ ما بالاترین رقم تولید با بهترین شرایط را داشتیم. رتبه ۱۲ جهان را از نظر تیراژ بدست آوردیم، اما چرا دوباره سقوط کردیم؟مقاله ای تحت عنوان «آیا من دزدم» را در فضای مجازی می خواندم. در این مقاله نقل شده بود که یک ایرانی به یکی از مراکز فروش در یکی از کشورهای اروپایی مراجعه و دید یک جعبه کاکائو با دو قیمت ۵۰ و ۶۰ سنت در دو قفسه در کنار هم قرار داده شده بود. این ایرانی از متصدی فروش این فروشگاه می پرسد که چرا دو قیمت؟ متصدی پاسخ می دهد به تازگی در کشور نیجریه - یکی از مراکز تولید کاکائو جهان – قیمت کاکائو گران شده است به همین دلیل کاکائو عرضه شده در قفسه مجاور ۶۰ سنت قیمت گذاری شده است. این هموطن ایرانی بار دیگر به متصدی فروش یادآور می شود که طبیعتا همه سراغ کاکائو ۵۰ سنتی که هیچ تفاوتی در وزن و کیفیتش با کاکائو ۶۰ سنتی ندارد، می روند. متصدی پاسخ می دهد اتفاقا ما با نصب قیمت ۵۰ سنت می خواهیم که این کاکائو را بخرند وقتی تمام شد کاکائو ۶۰ سنتی را بخرند.

این ایرانی تعریف می کند دَر گوش متصدی فروشگاه گفتم «خوب این دو کاکائو را با هم مخلوط کنید و به قیمت ۶۰ سنت به فروش» متصدی بلافاصله از وی می پرسد «شما دزدی؟» این ایرانی بعد از چند سال که این مقاله را نوشته است از خودش می پرسد «آیا من دزدم؟» مردم دزدی می دانند. آیا ما مثل این شهروند اروپایی فکر می کنیم یا هر چه داریم و نداریم در انبارها مخفی می کنیم و قیمتها را مرتب افزایش می دهیم؟

ببینید وقتی مسابقه می دهیم باید تمام شرایط یکی باشد؛ اگر نباشد انتظار اینکه آنی که در شرایط بدتری قرار دارد در مسابقه برنده شود، انتظار عبثی است؛ چرا که باید جاده برای همه یکسان باشد. امکانات و خدماتی که ارائه می دهیم باید یکسان باشد. نمی شود یکی را که  در جاده سنگلاخی راه می رود و دیگری را که  در جاده هموار راه می رود و همه چیز برایش مهیا است با هم مقایسه کنیم. حالا این سنگلاخ ها چه چیزهایی است؟سوال: همواره این بحث مطرح می شود که آزادسازی قمیت گذاری خودرو انجام شود چون خودروساز باید براساس منطق سوده بودن سرمایه گذاری عمل کند، قطعه ساز نیز براساس منطق اقتصادی باید بتواند همزمان با فروش قطعه، مطالباتش را از خودروساز بگیرد و در نهایت تولید قطعه و خودرو برای قطعه ساز و خودروساز به صرفه باشد. براساس اطلاعات دریافتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با  آزادسازی قیمت گذاری خودرو مخالفتی ندارد، اما تصمیم گیری دراین باره را به رییس جمهور سپرده است. اگرچه منطق اقتصادی افزایش قیمت یا به عبارت بهتر آزادسازی قیمت گذاری خودرو را مورد تایید و تاکید قرار می دهد اما چرا  همزمان با طرح این مسئله کسی به حفظ قدرت خرید مشتریان شرکتهای خودروساز و تداوم چرخه تولید در کارخانجات خودروسازی اهمیت نمی دهد؟ آیا مصرف کنندگان که سهم بسزایی در فروش و رونق تولیدکنندگان دارند مجبورند زیر فشار  نابسامانی های ارزی و اقتصادی له شوند؟

 

ولی ملکی: بنده از شما می پرسم آیا همین حالا که نرخ گذاری خودرو آزاد نشده، هجوم میلیونی مردم برای ثبت نام خودرو برای چیست؟ با وجودی که قیمت محصولات شرکتهای خودروساز افزایش چندانی پیدا نکرده اما شکاف قیمتِ حاشیه بازار و کارخانه چند برابر شده است. اگر قدرت اقتصادی مردم کاهش یافته پس این صف میلیونی خرید اینترنتی خودرو از ایران خودرو و سایپا برای چیست؟

خبرنگار: طبیعی است وقتی شکاف قیمت در حاشیه بازار و کارخانه چند برابر می شود، مردم شده قرض می کنند تا با خریداری کردن یک یا چند دستگاه خودرو، سود کنند به همین دلیل به سایت خودروسازان هجوم می برند.

ولی ملکی: سقف تولید خودرو در ایران محدود است و کل خودروی تولیدی بیشتر از دو میلیون دستگاه نمی شود اما چرا وقتی پیش فروش خودرو اعلام می شود یک باره می بینیم که برای ۱۰۰ هزار دستگاه دو میلیون نفر هجوم می آورند؟ بنده معتقدم علاوه بر وجود قدرت خرید در جامعه، مردم نگران گران شدن خودرو و بی ارزش شدن سرمایه های شان می شوند به همین دلیل پول شان را به کالای سرمایه ای تبدیل می کنند تا از سرمایه های نقدی شان کاسته نشود.

در اروپا یا همین کشورهای آسیایی بهره بانکی بین ۱.۵ تا ۲ درصد است. در سوییس وقتی بانک پول شما را نگهداری می کند یک درصد بابت نگهداری کارمزد می گیرد. ما چکار می کنیم؟ ما موسسات مالی و اعتباری راه انداخته ایم. خصولتی و غیرخصولتی، انتظامی و نظامی که به راحتی تا ۳۶ درصد بهره می گیرند. این خودروساز و قطعه ساز هم در همین جامعه زندگی می کنند و هر کجا که کم می آورند به سراغ بانک ها می روند. وقتی سقف اعتباری آنها پر شود باز هم کم می آورند.وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی با گذراندن مصوبه ای در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا اختیار قیمت گذاری خودرو و سایر کالاها را به ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سپرده است. در آخرین جلسه شورای رقابت که با حضور مدیران عامل سایپا و ایران خودرو تشکیل شد، اعضا در قالب نامه ای ضمن تشریح وضعیت خودروسازان و قطعه سازان درخواست افزایش قیمت را کتبا از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستند تا فکری اساسی در این باره کند و به احتمال زیاد آزادسازی قیمت گذاری خودرو اتفاق می افتد.

البته آزادسازی نه به آن معنای مرسوم و پذیرفته شده اش در علم اقتصاد بلکه به معنای تنظیم قیمت، متناسب با تغییر شرایطی که به قطعه ساز و خودروساز خورده است.

وقتی به خودروساز فشار آورده شود که نتواند حتی به قیمت تمام شده محصولش را بفروش لاجرم مجبور به تولید با زیان می شود، زیان هم حدی دارد و وقتی معادل نیمی از سرمایه ثبت شده فعال اقتصادی زیان انباشه  تولید شود، این فعال  اقتصادی ورشکسته تلقی می شود.

سایپا سال قبل بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان زیان داشت و قطعا امسال بدتر از سال قبل می شود. زیان انباشته این شرکت به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. به کجا می خواهیم برویم؟

اینقدر گفته می شود که بیشتر از سه درصد رشد اقتصادی کشور مربوط به خودروسازان است و ۲۰ درصد کل صنعت در اختیار بخش خودرویی کشور است و همواره به نقش تاثیرگذار شرکتهای خودروساز  در تحرک صنعت و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم تاکید می شود اما با این وضعیت این صنعت بزرگ را زمین می زنیم. باید متعادلش کرد.

امارات ۵۰ سال با آمریکا قرارداد دارد که نوسات نرخ ارز بر عهده آمریکا باشد؛ یعنی هر چه بین درهم و دلار نوسان باشد دولت می دهد. چرا؟ چون سرمایه گذار با اطمینان بیاید و در آنجا سرمایه گذاری کند.آیا طی ماه های جاری پوشاک، شیر، لبنیات و حتی یک بطری آب گران نشد؟ آیا نباید برای هزاران میلیارد تومان زیان انباشه خودروسازان فکری اساسی کرد؟ بنگاه های اقتصادی که در بند و تابع قانون هستند را چرا می زنیم؟ وقتی این واحدهای اقتصادی را در منگنه قرار دهیم بالاخره زمین می خورند و خسارات به مراتب زیان بارتری نصیب کشور می شود.

نوسانات نرخ ارز و نابسامانی های ارزی این بلا را سر همه آورده است. ترامپ از برجام خارج شد و  همه هم از همدیگر دزدی می کنیم. این وضعیت کشور را گرفتار چنین بلایی کرده است. به هم دیگر رحم نمی کنیم.

باید بپذیریم در جنگ اقتصادی رو در روی آمریکا قرار گرفته ایم. اوایل انقلاب چه کار می کردیم؟ هر کس از دستش بر می آمد به جبهه کمک می کرد اما در جبهه اقتصادی همه به جیب خودشان کمک می کنند.

 چند روز پیش تصویری دیدم با نوشته ای از مقامات امارات. ساختمان مجللی از امارات را انداخته بود و از طرفی تصویری از ایران را نشان می داد. نوشته بود که با حسن مدیریت می شود طی ۲۰ سال یک بیابان را به بهترین شهر دنیا تبدیل کرد و با سوء مدیریت هم می شود طی ۴۰ سال یک کشور آباد، پر آب و زیبا را به بیابان تبدیل کرد و این ها را با هم مقایسه کرده بود. خُب با این شرایط من بهترین مدیر هم باشم وقتی ابزار مسابقه به طور مساوی در اختیارم  نباشد چگونه می توانم کسب مدال کنم؟ و اصلا آیا این انتظار درستی است؟ ما باید هه چیزمان به هم بخورد. با رفتارهای پوپولیستی اداره کشور بهتر از این نمی شود.سوال: زمانی که ترامپی در کار نبود و برجام امضا شده بود و قرار شد پژو ۲۰۰۸ به قیمت ۶۰ میلیون تومان در ایران تولید شود اما قیمت این خودرو طی چند مرحله افزایش یافت این در حالی بود که قیمت روز این خودرو به پول ایران در فرانسه ۴۰ میلیون تومان بود. چطور می شود همان کالا در فرانسه یک قیمت دارد اما در ایران چندین برابر قیمت پیدا می کند؟

 

میرخانی، مدیرعامل سابق ایران خودرو: در دوره مدیریتم در ایران خودرو، چند سال بود که نخست وزیر وقت اجازه افزایش قیمت به پیکان نمی داد. قیمت پیکان آن زمان ۸۰ هزار تومان بود اما ایران خودرو به دلیل شرایط جنگ تحمیلی و تحریم ها ضرر می داد. در همان سالها ۲۰۰ – ۳۰۰ هزار دستگاه پیکان پیش فروش کردیم و ثبت نام کنندگان  سه – چهار سال هم باید در نوبت می ماندند.

همان پیکان ۸۰ هزار تومانی در دولت آقای هاشمی رفسنجانی یک میلیون تومان شد. همان اقشاری که شما می گویید ضعیف هستند پیکان را ۸۰ هزار تومان می خردیدند، برای پیکان یک میلیون تومانی ثبت نام کردند. قیمت پیکان به شش میلیون تومان رسید و باز همان مردم خریدند.  همین وضعیت در پژو ۴۰۵ اتفاق افتاد. در دوره بنده قیمت این خودرو هشت میلیون تومان مردم خریدند قیمت به ۱۵ و ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت، باز هم خریدند.

به جامعه شوک قیمتی وارد می شود و مردم خودشان را با شرایط جدید تطبیق می دهند و مردم برای حفظ قدرت سرمایه شان به بازار هجوم می آورند و اقشار متوسط و حقوق بگیر نیز که دیگر نمی توانند خودروی صفر خریداری کنند یک پله تنزل پیدا کرده و به بازار دست دوم ها هجوم می برند اما به مرور خودشان را با وضعیت جدید تطبیق می دهند و مجددا به پله قبل بر می گردند.

نیروی انسانی کُره قبل از انقلاب می آمد در شرکت نفت ایران به عنوان راننده کار می کردند، هیچی هم نداشتند. دو ماه قبل از عید ۱۳۹۷ با گروهی از دوستان در کره جنوبی بودم. شخصی که هیوندایی را راه انداخته بود در کنارش کشتی سازی را هم راه انداخت،  بزرگترین کارخانه فولاد هم آنجاست. یک کیلو هم مواد معدنی ندارند، از استرالیا وارد می کنند ولی محصول آخری که تولید می کند تماما های تک است و کسی رقیب آن نمی تواند باشد. آیا ما می توانیم کره جنوبی بشویم؟ نمی توانیم.متاسفانه اقتصاد کشور در طول چهار دهه گذشته چندین بار شاهد شوکهای ارزی بوده است که در این شوکها بخشی از جامعه به پله های پایین تر سقوط کردند اما بعد از چند سال باز به پله های بالاتر صعود کردند.

تولید ایران خودرو از سال ۱۳۶۳ که بنده مدیرعامل این شرکت بودم سالی ۱۰۰ هزار دستگاه بود و امروز ۷۵۰ هزار دستگاه تولید دارد. با وجود شوک های ارزی  تولید ایران خودرو ۷.۵ برابر شد که این موضوع نشان می دهد جامعه و اقتصاد کشور توانسته خودش را بازیابد. هر چند که در کوتاه مدت فشار به جامعه شدت می گیرد اما در میان مدت و بلند مدت خودش را باز می یابد.

مطلب زاده مشاور قطعه سازان: در شرایطی که قیمت همه چیز افزایشی و ناپایدار است فقط بخش دولتی با ضرر تولید می کند چون دستوری عمل می کند اما بخش خصوصی نمی تواند چنین کند.

 

ما در انجمن قطعه سازان  ایران به دلایل ذیل مدعی افزایش قیمت قطعه بین ۸۰ تا ۱۴۰ درصدی هستیم. مولفه اول قیمت ارز سه برابر شد پس قیمت هر چه وارد کنیم سه برابر می شود. مولفه دوم، مواد اولیه داخلی مثل پتروشیمی و فولاد که در اختیار دولت است تا چهار برابر افزایش قیمت یافته است. ورق فولادی از ۱۶۰۰ به ۶۲۰۰ تومان افزایش یافته است. وقتی ورق فولادی را به این قیمت خریداری می کنیم یعنی سرمایه در گردش مان افزایش می یابد برای تامین این سرمایه در گردش مجبور به دریافت وام با کارمزد به ظاهر ۱۸ درصدی از بانکها می شویم اما با پولی که در حساب سپرده در جاری نگهداری می کنند بین ۲۴ تا ۲۶ درصد سود دریافت می کنند.

در کره جنوبی ۶۰ هزار تفنگدار آمریکایی مستقر هستند. من رفتم کره از سامسونگ بازدید کردم؛ گفتم شما چرا در ایران شعبه نمی زنید گفتند خزانه داری آمریکا به ما اجازه نمی دهد. یعنی باید اجازه بگیرند. ما باید مثل دنیا حرکت کنیم. یعنی یک برند خوب را انتخاب کنیم و آن را تقویت کنیم و هم افزایی کنیم.سود قطعه سازی علی الاصول باید ۷ درصد باشد اما ۴ درصد هم نیست؛ حال قطعه ساز چطور می تواند برای تامین سرمایه در گردش  ۲۴ درصد سود به بانک بپردازد؟ به همین دلیل در سال جاری از ۱۵۰۰ قطعه ساز ۷۰ قطعه ساز تعطیل کرده اند. قطعه سازان در چهار سطح قطعه تولید می کنند که سهم سطح چهاری ها بیشتر از سه سطح بالاتر از خود است. اگر وضع به همین منوال پیش رود بقیه قطعه سازان نیز تعطیل می کنند و شرکت های خودروساز به ناچار سراغ واردات قطعه می روند. هر قدر قطعه بیشتری وارد شود حق گمرکی بیشتری باید پرداخت شود، وقتی این طور شد قیمت فروش خودرو افزایش می یابد. علت قیمت تمام شده پژو ۲۰۰۸ که به صورت فول سی کی دی در ایران تولید می شود نیز  همین  است.

اگر قبول کنیم صنعت خودروسازی کشور محرک صنعت کشور است که همین طور هم هست حدود ۷۰ صنعت را به حرکت در می آورد یعنی اشتغال.

آمریکا به دلیل زمینگیر کردن ایران در مرحله اول تحریم صنعت خودروسازی را همزمان با تضعیف ریال به اجرا درآوردند. آنان با بررسی های دقیقی که انجام دادند به خوبی می دانند چطور به امنیت، اشتغال و اقتصاد ایران همزمان ضربه بزنند. ما هم در داخل تحریمهای داخلی را همزمان با تحریم های آمریکایی ها بر ضد صنعتکاران و تولیدکنندگان مان به اجرا در می آوریم این در حالی است که دولت در گذشته برای حمایت از صنعت اتوبوس در کشور ۱۵ میلیون تومان از ۷۵ میلیون تومان هزینه تمام شده یک اتوبوس را متقبل می شد و وقتی رانیران، اسکانیا و سایر شرکت های اتوبوس ساز برای واردات سی کی دی گشایش اعتبار می کرد شرکت پایانه های کشور مستقیما ۱۵ میلیون تومان به حساب بانک واریز می کرد در واقع این مبلغ به عنوان پیش پرداخت گشایش اعتبار انجام می شد یعنی دولت در گذشته یک سوم سرمایه در گردش خودروساز را متقبل می شد به همین دلیل عمر ناوگان اتوبوسرانی کشور در طول چند سال از ۲۵ به ۱۱ سال کاهش یافت و هیچ شوکی به بازار تولید اتوبوس وارد نشد.

برای تولید گیربوکس ال ۹۰ رفتیم از ترکیه خرید کردیم علتش این بود که نه هند و نه کره جنوبی به ما نداد. ایران در محاصره اقتصادی است و هیچ کشوری به ما مَحل نمی گذارد. بانکهای چین هم با ما کار نمی کنند. هر کس که غیر از این می گوید حرف مفت می زند، مراودات تجاری چین با آمریکا ۴۵۰ میلیارد دلار و با ایران ۲۰ میلیارد دلار است، کدام یک را انتخاب می کند؟حفظ قدرت خرید جامعه به بهای فدا کردن صنعت، منطق درستی نیست؛ به بیان روشن تر مخالفت با افزایش قیمت تولید خودرو با این استدلال که جامعه کشش شوک قیمتی جدیدی را ندارد قابل قبول نیست.

۳۲ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب برای کمک به صنایع وجود دارد؛ چرا این مبلغ به صنعت پرداخت نمی شود؟ باید به خودروساز اعلام شود به ازای تولید هر دستگاه خودرو ۱۰ میلیون تومان پرداخت می شود اما قیمت فروش خودرو به مصرف کنندگان قیمت متعادلی باشد.

آیا به این فکر شده که اگر شرکت های خودروسازی فلج شوند و نتوانند تولید کنند و زمین بخورند، چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟ حالا قوه قضاییه بگوید هر کس قطعه ندهد مجرم است و محاکمه می شود. فکر می کنید چه اتفاقی بیفتد؟ قطعه ساز اصلا نمی تواند تولید کند. از کجا سرمایه در گردش بیاورد که تولید کند؟

افزایش قیمت خودرو واقعیتی غیرقابل انکار است؛ چه بخواهیم چه نخواهیم. همان طور که گفتم برای مهار قیمتها باید به صنعت خودرویی کشور سوبسید پرداخت شود. در قضیه جلوگیری از افزایش منطقی قیمت خودرو نباید فراموش کرد که هر قدر فنر قیمتها فشرده تر شود قدرت جهش آن بیشتر می شود.

میرخانی: در وضعیت آشفته بازار خودرویی باید هدف روشن باشد. برای تلاطم، دلشوره و نگرانی هایی که در جامعه امروز ما نسبت به قیمت خودرو موج می زند باید فکری اساسی کرد. چه کار باید کرد تا وقتی خودروساز اعلام می کند ۲۰ هزار دستگاه را پیش فروش می کند صف یک میلیون نفری تشکیل نشود؟

این چه منطقی است که وقتی شورای رقابت با توجه به شاخص ها و هزینه های تولید، قیمت خودرو را افزایش می دهد سخنگوی دولت با استناد به نارضایتی رییس جمهور اعلام می کند که دولت با افزایش قیمت خودرو مخالف است و در پی این حرف دو شاخص به شاخصهای قیمتگذاری خودرو اضافه کنند و قیمت خودرو را ۵ درصد کاهش دهند؟ آخر این چگونه کشورداری است؟راه حل چیست؟ در سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ شاخص تولید خودرو از ۱۲۰ به ۵۰۰ افزایش یافت و شاخص قیمت خودرو افزایش بسیار جزیی پیدا کرد. چرا؟ چون قیمت گذاری خودرو در حاشیه بازار انجام شد. طی آن سال ها شورای اقتصاد پذیرفت که خودرو در حاشیه بازار فروخته شود؛ به شرطی که اختلاف قیمت کارخانه و حاشیه بازار به حساب خزانه کل کشور واریز شود؛ اینجا بود که با حذف دلالان، رشد صنعت صعودی شد اما متاسفانه در دولت نهم این روند به هم زده شد و قیمت خودرو از سال ۱۳۸۸ تا امروز رشد جهشی و صعودی یافت. به نظرم برای مهار نابسامانی های قیمتی بازار خودرو باز باید همان ساز و کار به اجرا درآید.

آقای خیامی بنیانگذار ایران خورو سرمایه ۱۰ میلیون تومانی کارخانه را زمانی که از ایران بیرونش کردند به ۱۵۰۰ میلیون تومان افزایش داد و ۱۰ کارخانه دیگر در سراسر ایران احداث کرد. اما این کار را چطور انجام داد؟ سودی  که از محل فروش کارخانجاتش به دست می آورد را سرمایه گذاری می کرد. دولت وقت به منطق اقتصاد آن زمان پایبند بود و اجازه می داد خیامی سود کند و سودش را مجددا سرمایه گذاری کند.

این چه منطقی است که وقتی شورای رقابت با توجه به شاخص ها و هزینه های تولید، قیمت خودرو را افزایش می دهد سخنگوی دولت با استناد به نارضایتی رییس جمهور اعلام می کند که دولت با افزایش قیمت خودرو مخالف است و در پی این حرف دو شاخص به شاخصهای قیمتگذاری خودرو اضافه کنند و قیمت خودرو را ۵ درصد کاهش دهند؟ آخر این چگونه کشورداری است؟ شورای رقابت مصوب کرد تا قیمت خودرو ۱۲.۵ درصد افزایش یافت اما با این حرف رییس جمهور ۲.۵ درصد به بهانه بهره وری و ۲.۵ درصد به بهانه کیفیت خودرو از قیمت مصوب شورای رقابت کاستند و مجوز افزایش ۷.۵ درصدی خودرو را صادر کردند. با این کار درآمد خودروسازان با توجه به زیان انباشه بیش از قبل کاهش یافت و شرکتهای خودروساز نتوانستند مطالبات قطعه سازان را پرداخت کنند و قطعه سازان نیز مجبور به تعطیلی و اخراج کارگران شان شدند.

 

برای افزایش کیفیت تولید باید منابع مالی به صنعت خودروسازی و قطعه سازی تزریق شود تا  ماشین آلات ۴۰ سال قبل تعویض شود، دانش فنی  روز  و تولیدات مدرن روز دنیا به صنعت خودرویی کشور تزریق شود. چرا از ابتدای انقلاب تاکنون انواع مدلهای پژو ۲۰۰۸ را نتوانستیم وارد کنیم؟ چون پول نداریم. شرکتهای خودروساز ۲۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشه دارند. جهرودی اعلام کرده است تولید هر دستگاه پراید برای سایپا ۲ میلیون تومان ضرر تولید می کند.

راه حل چیست؟ در سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ شاخص تولید خودرو از ۱۲۰ به ۵۰۰ افزایش یافت و شاخص قیمت خودرو افزایش بسیار جزیی پیدا کرد. چرا؟ چون قیمت گذاری خودرو در حاشیه بازار انجام شد. طی آن سال ها شورای اقتصاد پذیرفت که خودرو در حاشیه بازار فروخته شود؛ به شرطی که اختلاف قیمت کارخانه و حاشیه بازار به حساب خزانه کل کشور واریز شود؛ اینجا بود که با حذف دلالان، رشد صنعت صعودی شد اما متاسفانه در دولت نهم این روند به هم زده شد. به نظرم برای مهار نابسامانی های قیمتی بازار خودرو باز باید همان ساز و کار به اجرا درآید.ولی ملکی: ببخشید بنده اصلاح می کنم. مدیرعامل سایپا در آخرین جلسه شورای رقابت قسم جلاله خورد که تولید هر دستگاه پراید برای این شرکت ۱۲ میلیون تومان زیان تولید می کند؛ به بیان دیگر هزینه تولید هر دستگاه پراید برای سایپا ۳۲ میلیون تومان آب می خورد اما این شرکت پراید را ۲۲ میلیون تومان می فروشد.

میرخانی: بیایید کمک کنید یک بار دیگر مدل موفق قیمت گذاری در حاشیه بازار به اجرا درآید و مابه التفاوت قیمت کارخانه و بازار نیز به حساب خزانه کل کشور واریز شود تا صرف کاهش آلایندگی محیط زیست یا نوسازی خودروهای فرسوده یا توسعه ناوگان اتوبوسرانی و مترو شود. ما هیچ ادعایی روی این مابه تفاوت نداریم.

ولی ملکی: آقای مطلب زاده تاکید دارند دولت ۳۲ هزار میلیارد تومان مستقیما به صنعت خودروسازی یارانه بدهد اما سوال اینجاست که این پول از کجا آورده شود؟ اگر گفته می شود از بودجه های مصوب پرداخت شود همین جا بگویم که هیچ کدام از بودجه های مصوب تخصیص پیدا نمی کند.

پایین بودن شاخص تولید ناخالص ملی به معنای فقدان پشتوانه اقتصادی است. ۲۰ درصد صنعت مربوط به خودروست و ۳.۴ درصد رشد اقتصادی در اختیار خودروست این شاخصها روی کاهش تولید ناخالص ملی موثرگذار هستند. آقای خیامی بنیانگذار ایران خودرو و تعداد زیادی صنعت دیگر، وقتی سود می برد سرمایه گذاری می کرد با این کار چه اتفاقی برای اشتغال و صنعت کشور افتاد؟ هم ماشین آلات را به روز و دانش فنی را وارد میکرد، هم قیمت تمام شده تولید را کاهش می داد و هم واردات سی کی دی خودرو متوقف می شد. ایشان از قِبل سود، ۱۱ کارخانه در بخشهای مختلف صنعت احداث کرد. در نقطه مقابل وقتی با قیمتگذاری دستوری جلوی سود کردن خودروسازان گرفته می شود شاخصهای تولید ناخالص ملی، اشتغال و بهره وری کاهش می یابد.

فروش سالانه شرکت هیوندایی کره جنوبی با در اختیار داشتن پنج کارخانه در آمریکا، کانادا و کره جنوبی ۵۰۰ میلیارد دلار است. شعار این خودروساز این است که «حرکت هر دستگاه هیوندایی در دیگر کشورها یعنی به احتزاز درآمدن پرچم کره در آن کشور.»

مشکل ما در ایران این است که به صنعتگران فشار آورده می شود که بُدو در حالی که پایش را می بندند. چطور بِدود؟ زنجیرهای بسته شده به پای تولید و صنعت کشورمان باید یکی یکی باز شود تا پس از مدتی به سطح دنیا برسیم.  اگر بنگاه اقتصادی سود نداشته هیچ انگیزه ای برای تولید ندارد اما اگر سود کند این سود را در همین ایران خودمان سرمایه گذاری می کند.

به خوبی به یاد دارم تا قبل از سال ۱۳۹۰ با ۱۰ درصد گشایش اعتبار انجام می شد اما با آغاز مرحله اول تحریمها  مبلغ گشایش اعتبار به ۱۳۰ درصد رسیده است. کدام کارخانه توان پرداخت ۱۳ برابری دارد؟ این اتفاق تاثیر مستقیم خودش را در تولید خودروهای داخلی می گذارد. به طور مثال برای تولید هر دستگاه خودروی سمند که خودروی ملی است باید دست کم ۲۰۰۰ دلار قطعه وارد شود به همین در صنعت خودروسازی کشور با کمبود قطعه و دپوی خودرو در انبار کارخانجات مواجه می شویم.

آقای میرخانی ما برای تولید گیربوکس ال ۹۰ رفتیم از ترکیه خرید کردیم علتش این بود که نه هند و نه کره جنوبی به ما نداد. ایران در محاصره اقتصادی است و هیچ کشوری به ما مَحل نمی گذارد. بانکهای چین هم با ما کار نمی کنند. هر کس که غیر از این می گوید حرف مفت می زند، مراودات تجاری چین با آمریکا ۴۵۰ میلیارد دلار و با ایران ۲۰ میلیارد دلار است، کدام یک را انتخاب می کند؟

بنز اعلام کرد از آمریکا ۲۰ میلیارد یورو و از ایران ۵۰۰ هزار یورو درآمد کسب می کند به نظر شما کدام یک را انتخاب می کند؟ متاسفانه نه مجلس و نه سایر دستگاه ها این اطلاعات ریز را برای مقایسه صنعت با صنعت در اختیار ندارند. می پرسند چرا کره جنوبی این طور شد؟ برای این که باج می دهد.

میرخانی: در مجلس کره جنوبی پرچم آمریکا را هم آتش نمی زنند.

ولی ملکی: در مجلس کره جنوبی علاوه بر آنکه  پرچم آمریکا را آتش نزدند بلکه پرچم این کشور در بهترین خیابان ۶۰ هزار تفنگدار برافراشته است؛ وقتی هم ترامپ به کره جنوبی سفر کرد، ۱۰۰ میلیارد دلار هم از آنان گرفت و رفت، این باج را می دهد و از این طرف هم برای خودش درآمد کسب می کند.

مطلب زاده: برای تولید خودروی پژو ۳۰۱ در ایران سرمایه گذاری سنگینی توسط قطعه سازان انجام شده و قالبهای آن ساخته شد چرا که اصلا قرار به ترک ایران توسط پژو نبود. وقتی درآمد کشورها از مراودات اقتصادی با آمریکا چند ده برابر است و با تهدید این کشور هم برای توقف معاملات اقتصادی با ایران هم روبرو می شوند، منطق اقتصادی حکم می کند که تبادلات اقتصادی خود با ایران را فعلا به حالت تعلیق درآورند.

 

در قرارداد رنو به اذعان قطعه سازان ترک قرار بود این شرکت ایران را به هاب منطقه تبدیل کند؛ چرا که رنو به قطعه سازان ترکیه گفته بود در ایران سرمایه گذاری کنند. مدیران این شرکت فرانسوی با انجمن قطعه سازان ایران هم صحبت کرده تا قطعات کارخانه خودروسازی رنو در الجزایر را تولید کنیم اما این پروژه هم بعد از تحریم صنعت خودروسازی ایران، متوقف شد.

مواد اولیه شما ورق آلومینیومی و غیره است. وقتی در بازار جهانی و در ایران قیمت فولاد افزایش می یابد، تولیدکننده مواد را با حداقل ۱.۵ برابر قیمت قبلی تهیه می کند. حالا حقوق کارگر را بگوییم که ثابت باقی مانده اما بقیه آیتم ها که ثابت نیست. کدام آدم عاقلی می آید تولید با ضرر کند آن هم در بخش خصوصی، سعی می کند تولیدی کند که ضررش کمتر باشد؛ به همین دلیل آرام آرام از کیفیتش می زند. از کیفیت هم بزند، فردا باز صدای خودمان در می آید.ولی ملکی: البته شرکت رنو در قرارداد قبلیش با ایران قرار بود ۲۰ درصد کل تولیدش از سال ۱۳۸۴ را صادر کند اما بنابه دلایلی این کار را انجام نداد. طبیعی است وقتی بازار خودروی ایران راحت برایش سودآور است تن به اجرای این پروژه ها را ندهد.

مطلب زاده: در سال ۱۳۶۴ در دوره مهندس نبوی با شرکت پی آ ژیوی ایتالیا قرارداد بستیم و طبق قرارداد ۳۰ درصد بای بک کردیم. در همان دوره بود که انتقال فناوری رخ داد؛ چون تولیدات ایران به مصرف شهروندان ایتالیایی می رسید. الان نیز در صورت ایستادگی روی مواضع اصولی مان و اصلاح قراردادهای خودرویی می توان مشکل را حل کرد نه اینکه سازمان گسترش و نوسازی صنایع بدون حضور قطعه سازان قرارداد بین المللی ببندند.

سوال: درحال حاضر هر سه ضلع مصرف کنندگان، قطعه سازان و خودروسازان از وضعیت صنعت خودرویی کشور ناراضی هستند. دلایل هر کدام را هم گوش می کنید به نظر منطقی به نظر می رسد. راهکار برای حل این مشکل چیست؟ آیا با خصوصی شدن ایران خودرو و سایپا مشکل حل می شود؟

مطلب زاده: اگر خصوصی سازی واقعی که مورد نظر مقام معظم رهبری بود در عمل اتفاق بیفتد مشکل حل می شود اما تا گفته می شود «خصوصی سازی» خصولتی ها بیش از قبل رشد می کند.

میرخانی: به نظر بنده تا پازل اصلی درست نشود خصوصی سازی جواب نمی دهد چون این کار زیر مجموعه فضای سپهر اقتصادی است.

ملکی با خواندن یک خبر از خبرگزاریها؛ روحانی: آمریکا در جنگ اقتصادی شکست خواهد خورد.

میرخانی: همانطور که ملت شاعر مسلکی هستیم ملت شعار بده خوبی هم هستیم.

سوال: بالاخره باید یک کاری کرد؟

میرخانی: آزادسازی اقتصادی.

مطلب زاده: تشکیل کمیته بحران با حضور نمایندگان تام الاختیار سه قوه که هیچ کس هجمه ایجاد نکند.

میرخانی: نه آقا این راهکار جواب نمی دهد.

ولی ملکی: چرا آقا. تشکیل چنین کمیته ای در زمان جنگ اقتصادی لازم است. باید متناسب با شرایط جنگ اقتصادی عکس العمل مناسب نشان دهیم. مشکل ما فقط خودروسازی نیست در زمینه پتروشیمی وضعیتمان بدتر است. مواد پتروشیمی در بورس کیلویی شش هزار تومان عرضه می شود اما در بازار از این دست به آن دست کیلویی ۲۱ هزار تومان فروخته می شود.

وقتی مدیران ما دولتی انتخاب می شوند، آقای بذرپاش می آید می شود مدیرعامل سایپا. ایشان در صنعت خودروسازی چند سال سابقه کار داشت؟ هیچ. با سوء مدیریت، فردی را منصوب کردند که نه دلش برای صنعت خودرو می سوخت و نه بلد بود و بعد هم چوب حراج زد و مدیران بعدی نیز همینطور.سوال: مشکل صنایع همین است. بورس کالا به شرکت پتروشیمی فشار می آورد تا مواد پتروشیمی را با ارز ۴۲۰۰ تومان بفروشد پتروشیمی می گوید متضرر می شوم بعد دلال وارد  بورس کالا شده و مواد پتروشیمی را می خرد و به چند برابر قیمت به تولیدکنندگان پایین دست می فروشند.

مطلب زاده: چون منِ تولیدکننده نمی توانم از بورس خرید کنم اما دلال از بورس کالا می خرد.

ولی ملکی: این مسائل را بررسی کرده ایم. سازمانی به عنوان رگولاتوری لازم است تا اینها را تنظیم بازار کند. جمع بندی این نشست این بود که اقتصادمان اقتصادی بیمار است. بر بالین این بیمار هر کجا که لازم باشد باید طبیبان حاذق را حاضر کرد تا با نظرات کارشناسی و نسخه های مناسب حال بیمار ما به تدریج رو به بهبود رود؛ علاوه بر کمیته بحران هم برای ما لازم است برای اینکه آقای میرخانی اگر حتی تصمیم هم گرفته شود اگر در یک جایی این تصمیمات تایید نشود  و حرف آخر زده نشود، مشکل حل نمی شود.

امیدوارم مردم قدری انصاف داشته باشند و از جیب یکدیگر دزدی نکنیم. اسم دزدی مان را هم «سود عادلانه» می گذاریم در حالی که این طور نیست.

سوال: شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا می تواند نقش کمیته بحران را بازی کند؟

ملکی: هر کاری که در جهت هماهنگی و همراهی بیشتر باشد، کمک کننده است، هر کاری باشد. اینکه پشت پرده آوانتاژ بدهیم و مثلا به نفع مصرف کننده برای تولیدکننده مشکل ایجاد کنیم، مشکل زا خواهد شد.

سوال: آیا امکان تجمیع خودروسازان و تشکیل یک برند خودرسازی قوی وجود دارد؟

مطلب زاده: آیا زیرساختهایش آماده است؟

ملکی: بله، این کار شدنی است به شرط آنکه اراده انجامش وجود داشته باشد.

میرخانی: انجام این کار یک بحث مفصل دارد. در صنعت کاشی سازی، موتورسازی، فرش بافی و سایر صنایع نیز با مشکلات مشابهی دست به گریبان هستند.

بله سوء مدیریت را ما تایید می کنیم منتهی بیشتر سوء مدیریت ها انتصابی است. انتصاب می شوند چون به من وابسته هستند و می توانند اهداف من را در آنجا به خوبی پیاده کنند نه اینکه آنجا را خوب مدیریت کنند. این مسئله باید حل بشود. نمی گویند چه کسی مدیرتر است؛ می گویند چه کسی از من حرف شنوی بیشتری دارد.ملکی: هر جا سهمیه بندی و رانت به وجود آمده است دست قدرتمند دلالان را شاهدیم. مهم جهت دادن نقدینگی به بخش تولید است. مسکن، متورم شده و هیچ کس نمی گوید چرا اینطور شد؟ اگر سکه و طلا، ارز و خودرو با یکدیگر مقایسه می شد قبل از گرانی ها، ۲۰ سکه بهار آزادی معادل یک پراید بود و بعد از گرانی ها باز با همان ۲۰ سکه می توان یک پراید ۴۰ میلیون تومانی خرید. 

انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

خودرو

،

بازار خودرو

،

ولی ملکی

ثبت نظرات
captcha