پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۸۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون شرکت بورس توصیه کرد

خرید و فروش عرضه های اولیه در بورس نیازمند تحلیل

معاون عرضه و پذیرش شرکت بورس می گوید سعی داریم تا پایان سال ۱۳۹۷ عرضه اولیه بیش از ۱۲ شرکت را داشته باشیم. او به سرمایه گذاران توصیه کرد در این عرضه ها نیز تحلیل و رصد مداوم بازار را در نظر بگیرند و سپس اقدام به معامله کنند.

خرید و فروش عرضه های اولیه در بورس نیازمند تحلیل

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، اسماعیل درگاهی ، درباره عرضه های اولیه شرکت بورس اوراق بهادار به افرادی که صرفا در عرضه های اولیه سرمایه گذاری می کنند، گفت: کل بازار را نمی شود در عرضه های اولیه خلاصه کرد. سرمایه گذاری که فقط منتظر عرضه اولیه باشد، عملا یک سرمایه گذار غیرفعال است.

وی با اشاره به لزوم تحلیل های بنیادی در معاملات بورس، اظهار کرد: یک سرمایه گذار باید حرفه ای کار کند و با تمام بازار درگیر باشد، چرا که نمی شود فقط چشم ها را به عرضه های اولیه دوخت؛ مگر چند عرضه اولیه در سال در بورس و فرابورس عرضه می شود که یک سرمایه گذار فقط چشم به آن داشته باشد؟

سرمایه گذاران باید کل بازار را رصد و با تحلیل معامله کنند

معاون عرضه و پذیرش شرکت بورس، اظهار کرد: اگر سرمایه گذار به دنبال بازده مناسب در بورس است باید کل بازار ثانویه را رصد کند و هر از گاهی اگر عرضه اولیه خوبی هم اتفاق افتاد با انجام تحلیل های لازم در آن مشارکت کنند. سرمایه گذاران غیرحرفه ای بهتر است به صورت غیرمستقیم و در صندوق ها وارد سرمایه گذاری در بورس شوند تا در شرایط افت و خیز، سرمایه خود را نبازند.

دقت کنید، عرضه های اولیه هم تحلیل می خواهد

درگاهی تاکید کرد: باید توجه شود که عرضه های اولیه هم تحلیل می خواهد تا سهامدار با افت و خیز بازار در کل روزهای سال درگیر نباشد نمی تواند بازده مناسبی بگیرد و در عرضه های اولیه تصمیم درستی داشته باشد. مثلا امکان دارد سرمایه گذار در زمان نامناسبی از بازار خارج شود.

وی در پاسخ به این که آیا بورس تهران به هدف خود که ۱۲ عرضه اولیه تا پایان امسال است، خواهد رسید؟ گفت: در حال حاضر ما پنج شرکت آماده داریم و تا پایان پاییز نیز پنج شرکت دیگر به اینها اضافه خواهد شد. تلاش می کنیم که تا پایان سال حتی بیش از ۱۲ شرکت را در بورس عرضه کنیم.

کدام شرکت ها برای ورود به بورس آماده اند؟

معاون عرضه و پذیرش شرکت بورس در پاسخ به این که کدام شرکت ها برای عرضه در هفته های آینده آماده هستند، گفت: قرار است کشت و صنعت پارس با نماد «زپارس» در بازار دوم بورس عرضه شود. این شرکت اولین شرکتی در بورس است که به معنای واقعی در حوزه کشاورزی و دامداری کار می کند، چرا که بیشتر شرکت هایی از این دست در بورس و فرابورس در حوزه دامداری هستند، ولی این شرکت هم زراعی و هم دامپروری است که می تواند باعث تنوع صنایع در بورس شود.

درگاهی درباره دیگر شرکتی که قرار است وارد بورس شود، اظهار کرد: شرکت فروشگاهی زنجیره ای افق کوروش بعد از این که کارهای ثبت اش در سازمان بورس انجام شد و اقدامات لازم در بورس انجام پذیرفت، عرضه اولیه خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین پذیرش پتروشیمی نوری نیز تقریبا انجام شده و تنها مانده که سهامدار عمده تعهدات و فرم هایی را که لازم است را ارائه دهد، در حال حاضر بازار به نوعی انتظار دارد عرضه اولیه مناسبی انجام شود، اما در همین راستا سعی می کنیم این شرکت را به زودی عرضه کنیم. علاوه بر اینها دو شرکت تامین سرمایه، نوین و لوتوس پارسیان پذیرش شده اند و قرار است عرضه شود.

معاون عرضه و پذیرش شرکت بورس ادامه داد: پتروشیمی مروارید نیز از دیگر شرکت هایی است که برای پذیرش به هیات پذیرش فرستاده خواهد شد و کارهای مربوط به بورسی شدنش انجام می شود.

اگر  سهم ها درست ارزش گذاری شوند سرمایه گذاران از عرضه اولیه استقبال می کنند

درگاهی در پاسخ به این که این شرکت ها بیشتر در شرایط صعودی بورس عرضه خواهند شد یا در شرایط دیگر، اظهار کرد: شرکت ها طبیعتا دوست دارند در شرایط صعودی عرضه شوند. از طرفی هم بورس دوست دارد در شرایطی شرکت ها عرضه شوند که از عرضه های اولیه استقبال شود، اما نهایی شدن کار بعضی از شرکت ها در آن مقطعی از بازار انجام می شود که بازار مثبت نیست.

وی تاکید کرد: البته معتقدم اگر عرضه اولیه درست انجام شود و قیمت گذاری درست صورت پذیرد توجه سرمایه گذاران به آن جلب می شود و عرضه در هر شرایطی موفق خواهد بود.

معاون عرضه و پذیرش شرکت بورس اضافه کرد: ما باید برای اقبال شرکت های خصوصی و SME راهکار پیدا کنیم. اساس اقتصادهای پایدار در دنیا بر مبنای حمایت از شرکت های SME است. استانداردها برای شرکت های SME به درستی طراحی شده است، اما سخت گیرانه است و برخی از آن شرکت ها بضاعت شان به آن استانداردها نمی رسد. باید شرایطی ایجاد شود که آنها هم بتوانند از بازار سرمایه استفاده کنند که یک نمونه این شرکت ها می توان به کشت و صنعت پارس اشاره کرد.

استارتاپ هایی که وضعیت نامناسبی دارند باید بر اساس اطلاعات جدید بررسی شوند

درگاهی درباره یکی از استارت آپ ها که به تازگی رسما اعلام کرده که ۲۰۰ نفر از نیروهایش را تعدیل کرده و اخبارهای غیررسمی حاکی از آن است که این تعداد بیشتر هم شده و سابقا صحبت هایی درباره ارزش گذاری اشتباه آن شنیده می شد، گفت: قبل از اینکه این شرکت تعدیل نیرو انجام دهد با آن مذاکراتی داشتیم. اگر بخواهیم باز هم با آنها مذاکره کنیم، باید برمبنای وضعیت جدید اطلاعات آنها را بگیریم و ببینیم شرایط خاص فعلی چقدر روی کسب وکار آنها تاثیر گذاشته است. باید ببینیم که آیا سیاست آنها انقباضی است یا خیر. بعد می توان در مورد تامین مالی اش از طریق بازار سرمایه صحبت کرد.

انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

بورس

،

سرمایه گذاران

،

خرید و فروش

ثبت نظرات
captcha