پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۷۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا تحریم های آمریکا، سیاست های خارجی ایران را تغییر نمی دهد؟

خبرگزاری رویترز در مقاله ای با اشاره به تحریم های ضدایرانی آمریکا نوشت که ایالات متحده نتوانسته به خواسته های خود در قبال ایران برسد.

چرا تحریم های آمریکا، سیاست های خارجی ایران را تغییر نمی دهد؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  خبرگزاری رویترز در بخشی از یک مقاله نوشت:

پیام تهران واضح است. در یکم اکتبر، نیروهای ایران شش موشک را به سوی مقر داعش در غرب سوریه پرتاب کردند. این موشک ها در سه مایلی نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور فرود آمدند. در ویدیویی که صدا و سیما از یکی موشک ها منتشر کرد نشان می داد که بر روی این موشک ها شعار "مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آل سعود" نقش بسته است. در بیانیه ای که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد آمده بود که این حمله در جواب تیراندازی ۲۲ سپتامبر به رژه نظامی در اهواز که منجر به فوت ۲۵ تن شد، صورت گرفته است.

آشکارا، این حمله موشکی حامل پیامی ورای هدف قرار دادن مخفی گاه نظامی های داعش بوده است. این اقدام نشانه ای صریح برای دولت ترامپ و متحدانش در خاورمیانه بود تا بفهمند که تهران علی رغم تشدید تحریم های آمریکا - که در پس خروج رئیس جمهور دونالد ترامپ از توافق هسته ای چندجانبه اعمال شد و دور دوم آن قرار است در ماه نوامبر اعمال شود - سیاست خارجی خود را تغییر نمی هد.

زمانی که در سوم اکتبر، دیوان بین المللی دادگستری به آمریکا دستور داد تا اطمینان حاصل کند که تحریم ها علیه ایران، بر روی کمک های بشردوستانه و ایمنی هوانبردی غیرنظامی تاثیر نگذارند، موضع تهران بهتر شد. اگرچه این دستور غیرقابل اجرا است و توسط مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا رد شده است، اما به احتمال قوی مقامات ایران را ترغیب می کند که به راه مبارزه طلبانه خود ادامه دهد. وزارت امور خارجه ایران بلافاصله بعد از رای دادگاه، در بیانیه ای نوشت: "جمهوری اسلامی ایران با استقبال از تصمیم دیوان بین المللی دادگستری به عنوان رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد و صدور قرار موقت این محکمه علیه اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در بازگرداندن تحریم های یک جانبه که با خروج این کشور از برجام صورت گرفت، تصمیم دیوان را که با اتفاق آراء اتخاذ شده است، نشانه بارز دیگری در تایید حقانیت جمهوری اسلامی ایران و غیرمشروع و ظالمانه بودن تحریم های آمریکا علیه مردم و شهروندان کشورمان می داند."

در این مقاله همچنین آمده است که ایران پس از خروج دونالد ترامپ از برجام، سیاست خارجی تهاجمی تری را در مقابل آمریکا اتخاذ کرده است. در ادامه همچنین ضمن اشاره به فشارهای اقتصادی آمریکا بر روی ایران نوشت که مقاومت ایران نسبت به فشارهای آمریکا قابل پیش بینی بوده است.

در انتهای این مقاله آمده است: پیشنهاد واشنگتن برای مذاکره، به نظر تهران تحقیرآمیز است. به احتمال قوی مقامات ایران - که باور دارند، مذاکره با دولت تندروی آمریکایی که ایده تغییر نظام را در سر دارد، به شأن بین المللی شان لطمه وارد می کند- تا زمانی که کاخ سفید آن ها را قانع نکرده که عاقبت هر توافق جدیدی به عاقبت توافق هسته ای منجر نشود، وارد مذاکرات جدیدی نخواهند شد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

سنا

،

آمریکا

،

قطعنامه

،

ایران

،

تحریم

ثبت نظرات
captcha