پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۷۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خوش خیالی ترامپ

همه چیز طبق برنامه ریزی دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا پیش نمی رود. کمتر از یک ماه دیگر دور جدید تحریم های هسته ای ایران از تهدید لفظی خارج و در مرحله اجرا قرار خواهند گرفت.

خوش خیالی ترامپ

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، تیم سیاسی و اقتصادی ترامپ تمام تلاش خود را برای به حداکثر رساندن تبعات بازگشت این تحریم ها برای ایران به کارگرفته اما از اجماع بین المللی مدنظر ترامپ در این زمینه خبری نیست. بازماندگان در برجام (چین، روسیه، فرانسه، آلمان وبریتانیا) برسرعت خود برای رسیدن به سازوکاری قانع کننده به منظور حفظ تهران در توافق هسته ای افزوده اند و همزمان مشتری های غیربرجامی تهران نیز تلاش می کنند خریدهای خود از ایران را به صفر نرسانند و راهکاری برای تبادل های مالی با ایران بیابند.

بی شک اجرایی شدن تحریم های ثانویه ایران می تواند اقتصاد کشور را در مسیر جزر و مد قرار دهد اما آن طور که از شواهد برمی آید این موج ها حداقل در کوتاه و میان مدت آن اندازه سهمگین نیستند که ایران را به پشت میز مذاکره ای که ترامپ برای تهران تدارک دیده بازگردانند. در یک سال و نیم گذشته عنان بازی تبلیغاتی با برجام و فرجام آن در دست دولت امریکا بوده است. ترامپ در چندماه نخست تلاش کرد اروپا را در مقابل ایران و در کنار خود قرار دهد که در نهایت با تماشای اراده سیاسی اعضای غیرامریکایی برجام برای حفظ این توافق به عبث بودن تلاش هایش آگاه شده و در نخستین روزهای ماه مه رسما از این توافق خارج شد.

پس از خروج نیز عنان بازی روانی پیرامون تبعات تحریم ایران برای سایر کشورها همچنان در اختیار ترامپ باقی ماند تا اینکه اروپایی ها با جمع و جور کردن ایده های اقتصادی خود راه هایی برای فرار از تحریم های امریکا تعریف کردند. همزمان با سفر نمایندگان سیاسی و اقتصادی دولت امریکا به کشورهایی که مشتری یا شریک اقتصادی ایران به حساب می آیند، اروپایی ها به خصوص فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پشت تریبون قرار گرفته و رسما از تلاش های اروپا در میدان عمل برای حفظ برجام سخن گفته اند. به زبان ساده تر اگر تبلیغ ها و فضاسازی روانی امریکا کمپانی ها و موسسه های بزرگ را از کار با ایران منصرف کرده همزمان تلاش ها و طرح های بازماندگان در برجام، توجه کمپانی ها و موسسه های بانکی کوچک و متوسط را به سمت ایران جلب کرده است.

نفت به ابزار طلایی برای تحریم ایران در 4 دهه گذشته و در دولت های متفاوت امریکا تبدیل شده و این بار نیز چهل و پنجمین رییس جمهور امریکا به دنبال به حداقل رساندن فروش نفت ایران است تا در سایه آن به ظن خود فشارها بر تهران را به حداکثر رسانده باشد. با این وجود خبرهایی که در 24 ساعت گذشته از بهای نفت در بازارهای جهانی منتشر شده نشان می دهد که برخی از مشتری های نفت ایران از جمله هند تصمیم خود را گرفته اند و قصد ندارند خرید نفت از تهران را متوقف سازند. این مساله نوعی اعتمادسازی در بازار به حساب می آید که در نتیجه آن بهای نفت مقداری کاهش را نیز تجربه کرده است.

وزیر نفت هند روز دوشنبه به صراحت اعلام کرد که دو کمپانی هندی که خریدارهای قابل توجهی از نفت ایران هستند سفارش های نفتی خود از ایران برای ماه نوامبر را ثبت کرده اند. همزمان برخی از منابع در دولت ترامپ می گویند احتمالا هند یکی از چندکشور محدودی خواهد بود که از معافیت های نفتی امریکا برخوردار می شود. کارشناسان مسائل نفتی می گویند معافیت هند از تحریم های نفتی ایران که از روز 13 آبان آغاز خواهد شد، می تواند به مهار تورم در بهای نفت که جهان در چندهفته گذشته شاهد آن بوده، کمک کند. همزمان با نزدیک شدن به 4 نوامبر و افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی، گلایه های دونالد ترامپ از تولیدکنندگان نفت که جامه متحد امریکا را هم برتن دارند افزایش یافت.هفته گذشته بود که رییس جمهور امریکا با ادبیاتی تحقیرآمیز سعودی ها را مخاطب قرار داده و آنها را برای افزایش سطح تولید نفت به منظور کاستن از بهای جهانی و جبران کمبود نفت ایران در بازار تحت فشار قرار داد.

برخی از کارشناسان اقتصادی می گویند که کاهش بهای نفت که جهان در 48 ساعت اخیر شاهد آن بوده می تواند نتیجه صادرات بیشتر نفت از سوی عربستان سعودی نیز باشد. مقام های سعودی پس از اظهارات رییس جمهور امریکا اعلام کردند که در ماه های نوامبر و اکتبر میزان صادرات نفت خود را به بالاترین سطح ممکن خواهند رساند.

برخی از مقام های هندی در چند روز اخیر خبر از دریافت معافیت هند از تحریم های نفتی امریکا داده اند اما وزیر نفت این کشور همزمان با اعلام خبر تداوم خرید نفت این کشور از تهران پس از 13 آبان، اعلام کرد که دهلی نو هنوز نمی داند آیا واشنگتن چنین معافیتی را برای هند در نظر گرفته است یا خیر؟ به گفته این مقام، دهلی نو در حال بررسی سیستم پرداخت متفاوتی است که از طریق آن بتواند هزینه خرید نفت از ایران را به تهران بدهد و به احتمال زیاد روپیه به عنوان ارز مدنظر برای این تبادل های مالی میان دو کشور در نظرگرفته خواهد شد. این اقدام هند که اتفاقا از سوی کشورهایی چون چین، روسیه و اتحادیه اروپا هم دنبال می شود، نشان دهنده تلاش این کشورها برای عبور از دلار امریکا است. دلار سال هاست که ارز غالب در معادلات جهانی نفت به حساب می آید.

مایک پمپئو در سفری که قریب به یک ماه پیش به دهلی نو داشت اعلام کرد که معافیت از تحریم ها تنها به کشورهایی داده می شود که بتوانند به واشنگتن ثابت کنند در حال کاستن از وابستگی خود به نفت ایران هستند اما به نظر می رسد که هند مسیر جداگانه ای را برای تداوم خرید نفت از ایران انتخاب کرده و شرکت های هندی در ماه اکتبر قریب به 10 میلیون بشکه از نفت ایران را خریداری کردند که البته گفته می شود این میزان در ماه نوامبر باز هم با کاهش روبه رو خواهد شد. در دور قبلی تحریم های امریکا علیه ایران که در فاصله سال های 2012 تا 2015 بود ، هند به خرید نفت از ایران ادامه داد البته می توان گفت که دهلی نو در همان مقطع هم از ترس تحریم های فرامرزی امریکا و همچنین تحریم های سازمان ملل و اتحادیه اروپا این خرید نفت از ایران را به حداقل رسانده بود.

4 نوامبر (13 آبان) به عنوان تاریخی برای بازگشت تحریم های هسته ای ایران در تقویم ها ثبت شده اما نکته اینجاست که آغاز تحریم نفتی ایران اگر منجر به افزایش قابل توجه بهای نفت در سطح بین المللی شود می تواند به ضرر جمهوری خواهان در آستانه انتخابات میان دوره ای در اوایل نوامبر تمام شود. ترامپ در حالی از کارتل های نفتی غرب آسیا می خواهد بر حجم استخراج نفتی خود بیفزایند که بسیاری از کارشناسان هشدار داده اند که حتی در بهترین سناریوها هم امکان جبران تمام و کمال کسری نفتی ناشی از تحریم ایران وجود نخواهد داشت.

اصلی ترین هدف امریکا از تحریم نفتی ایران به پای میز مذاکره کشاندن ایران برای رسیدن به توافقی دیگر است اما کارشناسان اعتقاد دارند که با توجه به عدم همراهی سایر کشورها با واشنگتن در این مسیر باید دید در میدان عمل چه میزان از خرید نفت ایران کاسته خواهدشد. برخی از کارشناسان انرژی پیش بینی می کنند که با آغاز تحریم های ایران در 13 آبان، قریب به 500 هزار بشکه نفت از بازارهای جهانی کاسته شود.

سی ان بی سی در نگاهی به سیاست تحریم نفتی امریکا در برابر ایران می نویسد: تحریم صادرات نفت ایران شاید ضربه هایی را به اقتصاد این کشور وارد کند اما برای یافتن پاسخ این سوال که آیا می تواند تبعات سیاسی مدنظر امریکا در ایران را هم هدایت کند یا خیر، باید منتظر ماند. جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا تاکنون بارها اعلام کرده که سیاست دولت ترامپ تغییر رفتار و نه تغییر رژیم ایران است با این وجود تحمیل هر تغییر جدی در داخل ایران یک چالش به حساب می آید و باید دید که امریکا ابزارهای لازم برای برنده شدن در این چالش را در اختیار دارد یا خیر. ایران تنها زمانی به مذاکره مجدد با امریکا فکر خواهد کرد که گزینه دیگری در چنته این کشور باقی نمانده باشد.

یک کارشناس مسائل اقتصاد سیاسی در خاورمیانه در این باره به سی ان بی سی می گوید: به نظر می رسد که بازگشت تحریم های هسته ای ایران تا این لحظه تاثیرهای قابل توجهی بر اقتصاد ایران داشته اما سوال اساسی اینجاست که آیا واشنگتن می تواند در نتیجه این تحریم ها شاهد آن تغییر رفتاری در ایران باشد که به امید آن به ابزار تحریم روی آورد.

در این مقطع ایرانی ها گزینه مذاکره با امریکا را کاملا از روی میز کنار گذاشته اند و به کار با متحدان خود مانند روسیه یا مشتری های کهنه کار خود مانند چین فکر می کنند. همچنین اروپایی ها نیز راه هایی را برای کمک به باقی ماندن ایران در برجام پیشنهاد کرده اند و می توان گفت که در این مقطع زمانی ایرانی ها با همه کار خواهند کرد تا فقط احتمال هرگونه کار مستقیم با امریکا را به صفر برسانند. ایران در حال حاضر دولت ترامپ را نه مذاکره کننده ای جدی و نه منصف می داند لذا شانسی برای پیروزی در صورت ورود به میدان مذاکره با امریکا برای خود قائل نیست.

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
کلید واژه :

ترامپ

،

سیاست آمریکا

،

رئیس جمهور آمریکا

ثبت نظرات
captcha