قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۶۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هیچ تضمینی وجود ندارد که با اجرای FATF ایران از لیست سیاه خارج شود

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: ایران نباید قبل از هیچ گونه ضمانتی از طرف مقابل و مذاکرات شروط را بپذیرد و به نوعی به گروه FATF امتیاز بدهد چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که با اجرای FATF، ایران از لیست سیاه خارج شود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که با اجرای FATF ایران از لیست سیاه خارج شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمدرضا رضایی کوچی نماینده مردم جهرم و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، اظهار داشت: CFT و لوایح ذیل آن دارای ابهاماتی است که از جمله آن می توان به عدم ضمانت کافی اشاره کرد.

وی افزود: ایران نباید قبل از هیچ گونه ضمانتی از طرف مقابل و مذاکرات شروط را بپذیرد و به نوعی به گروه FATF امتیاز داده و الحاق به کنوانسیون CFT را به تصویب برساند چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که با اجرای FATF، ایران از لیست سیاه خارج شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: در رابطه با FATF ایران تاکنون 38 ماده را انجام داده و به آنها عمل کرده است اما متاسفانه تنها مواردی عنوان را از ما قبول کرده اند؛ بنابراین لازم CFT مسکوت بماند تا بندهای دیگر آن هم به اجرا برسد.

رضایی در پاسخ به این سوال که امروز گفته می شود در صورت پیوستن به کنوانسیون های مربوط به FATF، تحریم های بانکی لغو خواهد شد و قیمت دلار نیز تا 50 درصد کاهش خواهد یافت، گفت: اینگونه نیست، این کنوانسیون ربطی به مسائل ارزی و یا دلار ندارد. عدم مدیریت در بازار اقتصاد و ارز را نباید گردن تحریم و یا لوایحی همچون FATF انداخت. اتفاقا ممکن است با الحاق به این کنوانسیون وضعیت بدتر از شرایط فعلی شود.

وی ادامه داد: در گذشته هم گفته می شد در صورت اجرای برجام، تحریم های بانکی لغو خواهد شد و هر روز عدم اجرای این توافق، 100 تا 150 میلیون دلار برای کشور زیان دارد. اما دیدیم که نه تنها تحریم ها به یکبار لغو نشد بلکه نقض آشکار در این رابطه وجود داشت.

این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی بر همین اساس اضافه کرد: هیچ اطمینانی وجود ندارد که  FATF هم به سرنوشت برجام دچار نشود؛ البته ذکر این نکته هم ضروری است که عده ای می گویند اگر به این کنوانسیون ملحق نشویم در لیست سیاه قرار می گیریم؛ باید به این افراد گفت مگر تاکنون در لیست سیاه نبودیم؟ ما که هم اکنون هم در لیست سیاه هستیم لذا این نگرانی ها بجا نیست.

وی در همین رابطه اضافه کرد: موافقین FATF، بر این نظر هستند که مشکلات کنوانسیون ها را می توان با حق شرط حل کرد. اما این موضوع با متن کنوانسیون سازگاری ندارد چرا که طبق متن کنوانسیون در رابطه با تعریف تروریسم نمی توان حق شرط قائل شد.

رضایی بر همین اساس اضافه کرد: لذا به نظر می رسد الزامات لازم متناسب با متن قانون داخلی ما وجود ندارد و ضمن آن هم مشخص نیست که این الزامات بلااثر نخواهد بود. 

نماینده مردم جهرم در مجلس خاطرنشان کرد: به عقیده بنده الزامات موجود در کنوانسیون مذکور اثری نخواهد داشت و عملاً قابلیت اجرا ندارد. موضوع این است که ضمانتی برای اجرای شروط آن در این مسئله وجود ندارد.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: با توجه به اینکه همه واقفیم عربستان سعودی سال هاست تروریسم را تامین مالی می کنند و در صورت پیوستن ما به این کنوانسیون به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در این رابطه به آنها کمک کرده ایم؛ بنابراین آثار زیان باری برای کشور خواهد داشت.

رضایی با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم اختیار کشور به دست نا اهلانی چون عربستان سعودی بیفتد، گفت:  ما نباید در زمان تحریم نحوه گردش مالی خود را در اختیار طرف مقابل و بیگانگان قرار دهیم.

انتهای پیام

منبع فارس

کلید واژه :

FATF

،

لیست سیاه

،

CFT

،

اجرای FATF

،

کنوانسیون CFT

،

مجلس

ثبت نظرات
captcha