قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۵۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ترفند نفت کش های ایران برای دور زدن تحریم ها

صنعت نفت جهانی کنجکاوی زیادی پیدا کرده است تا ببیند ایران چگونه در برابر تحریم های آمریکا علیه صادرات نفتش عمل خواهد کرد؟

ترفند نفت کش های ایران برای دور زدن تحریم ها

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،تحلیلگران غربی می گویند ایران با کمک نفت کش های خود بازی موش و گربه به راه انداخته است. نفتکش های ایران فرستنده های خود را خاموش کرده اند تا از رصد سیستمهای ردیابی ماهواره ای جهانی پنهان بمانند.

ایران همچنین همزمان با افزایش قابل توجه فعالیت پالایشگاه های داخلی، نگهداری نفت در نفت کش های خود را به عنوان یک خط دفاعی دیگر افزایش داده است.

توجهات به نفت کش های شرکت ملی نفت کش ایران که ۳۸ نفت کش VLCC دارد، معطوف شده است. این شرکت دومین اپراتور بزرگ چنین نفت کش هایی پس از شرکت Bahri عربستان سعودی است که ۴۷ نفت کش VLCC دارد.

نرم افزار eFlow "اس اند پی گلوبال پلاتس" نشان می دهد برخی از نفت کش های شرکت ملی نفت کش ایران سیستم شناسایی اتوماتیک (AIS)  را خاموش کرده اند.

بر اساس گزارش پلاتس، تقریبا ۱۱ نفتکش ایرانی در چند هفته گذشته فرستنده خود را خاموش کرده اند و در نتیجه ردیابی صادرات نفت ایران دشوار شده است.

این تاکتیک در دوران تحریم های غربی در فاصله سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ مورد استفاده قرار گرفته بود.

برخی از نفت کش ها سیگنال خود را به دلیل شرایط جوی نامساعد از دست داده اند اما تحلیلگران متعدد بر این باورند که این روند در میان نفت کش های ایرانی با تحریم ها مرتبط است.

صادرات نفت و میعانات ایران از ماه مه که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شد، کاهش یافته است و طبق برآورد پلاتس، صادرات ایران در سپتامبر به ۱.۷ میلیون بشکه رسید که ۷۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به مه کاهش داشت.

بر پایه اطلاعات پلاتس، ایران در حال حاضر حدود ۷ تا ۸ میلیون بشکه نفت و میعانات را در مخازن شناور در پایانه های نفتی اصلی خود نگهداری می کند در حالی که سطح این مخازن حدود سه هفته قبل ۱۵ تا ۱۷ میلیون بشکه بود.

تحلیلگران می گویند افزایش ذخایر نفت ایران به همراه نفتکشهای شبح این کشور نشان می دهد تولید ایران هنوز چندان محدود نشده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

نفت

،

صادرات

،

ایران

،

تحریم

ثبت نظرات
captcha