پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۵۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جلسه امروز پارلمان عراق برای تعیین رئیس جمهوری؛

آیا داستان انتخاب ریاست جمهوری عراق به آخر رسیده است؟/حمایت ائتلاف العامری از گزینه حزب بارزانی

پارلمان عراق اعلام کرد: عصر امروز (دوشنبه) جلسه ویژه انتخاب رئیس جمهوری برگزار خواهد شد، ائتلاف البناء نیز در نشستی با حضور هادی العامری و نوری مالکی تاکید کرد، با کاندیداتوری فواد حسین برای سمت ریاست جمهوری موافق است.

آیا داستان انتخاب ریاست جمهوری عراق به آخر رسیده است؟/حمایت ائتلاف العامری از گزینه حزب بارزانی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پارلمان عراق اعلام کرد: عصر امروز (دوشنبه) جلسه ویژه‌ انتخاب رئیس جمهوری برگزار خواهد شد، ائتلاف البناء نیز در نشستی با حضور هادی العامری و نوری مالکی تاکید کرد، با کاندیداتوری فواد حسین برای سمت ریاست جمهوری موافق است.

به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز عراق، پارلمان این کشور در بیانیه‌ کوتاهی اعلام کرد: عصر امروز جلسه ویژه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

این پارلمان در سایت رسمی خود اسامی رسمی کاندیداهایی که قرار است برای این سمت با یکدیگر رقابت کنند را منتشر کرده و خواستار حضور نمایندگان در جلسه امروز شد.

طبق قانون اساسی عراق، رئیس جمهوری باید طی یک ماه پس از جلسه اول پارلمان جدید انتخاب شود و طبق این قانون مهلت پارلمان در تاریخ دوم اکتبر به پایان می‌رسد.

نشست ائتلاف البناء در بغداد
از سوی دیگر، ائتلاف البناء که شامل احزاب شیعه و اهل تسنن عراق است از فواد حسین کاندیدای حزب دموکرات کردستان برای سمت ریاست جمهوری حمایت کرد.

یک منبع در این ائتلاف اظهار داشت: در نشست روز یکشنبه در بغداد از فواد حسین حمایت شد و ائتلاف تماس‌هایی از طرف مسعود بارزانی دریافت کرد و آن‌ها را مثبت دانست.

ریزان الشیخ از رهبران اتحادیه میهنی کردستان تاکید کرد: برهم صالح کاندیدای این حزب برای کسب کرسی ریاست جمهوری عراق شانس بیشتری دارد.

هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح در کنفرانس مطبوعاتی که پس از نشست هیئت کل ائتلاف البناء برگزار شد، ضمن تبریک به دلیل برگزاری این نشست گفت: ائتلاف البناء طرح مقدسی را در این مرحله حساس از تاریخ عراق برعهده دارد و امیدواریم که این نشست آغاز خوبی برای فعالیت دوره جدید پارلمان باشد.

 

وی افزود: ائتلاف البناء از دل مشکلات ایجاد شد و حامل خواسته‌های مردم عراق بوده و در نتیجه اراده واقعی تمامی بنیانگذاران آن تشکیل شده است. با وجود مشکلات و فشارهای خارجی بزرگی که برای جلوگیری از تشکیل این ائتلاف وجود داشت اما البناء تشکیل شد و رهبران آن همچنان به راه خود در این طرح ملی بزرگ ادامه می‌دهند، زیرا به اهمیت آن باور دارند و البناء ائتلافی خودجوش برای فراکسیون بزرگ‌تر پارلمان نبوده، بلکه یک طرح ملی کامل است.

العامری در ادامه تاکید کرد: ما به دنبال آن هستیم که دولت جایگاه خود را بازیابد و قانون در کشور اجرا شود و سلاح تنها به دست دولت باشد.

نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون که از تشکیل دهندگان ائتلاف البناء است نیز تاکید کرد: ایجاد فضایی ملی و اکثریت سیاسی از اولویت‌های ائتلاف البناء است.

مالکی افزود: درگیری‌ها و اختلافات سیاسی که به نفع کشور نیست، باید پایان یابند.

رئیس ائتلاف دولت قانون گفت: ائتلاف البناء برای تحقق ثبات سیاسی تشکیل شد و دولت آتی باید برای ارائه خدمات به مردم تلاش کند و امنیت، اقتصاد و خدمات‌رسانی از اولویت‌های مرحله آتی است.

کلید واژه :

عراق

،

عبدالمهدی

،

نخست وزیر

،

انتخابات

،

دولت

،

رئیس جمهور

ثبت نظرات
captcha