پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۵۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قطعنامه ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا در ارتباط با جبهه پولیساریو

مجلس نمایندگان آمریکا با ادعای همکاری ایران با جبهه پولیساریو در صحرای غربی، یک قطعنامه علیه تهران صادر کرد.

قطعنامه ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا در ارتباط با جبهه پولیساریو

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از پایگاه «میدل ایست کانفیدنتال»، مجلس نمایندگان آمریکا با صدور یک قطعنامه دو حزبی همکاری ادعایی جبهه پولیساریو در صحرای غربی با نیروهای حزب الله لبنان و ایران برای بی ثبات کردن شمال آفریقا را محکوم کرد. 

این قطعنامه که توسط «جو ویلسون»، «کارلوس کوربلو» و «گری کانلی» تدوین و ارائه شده است می گوید که مغرب یک متحد قوی و شریک آمریکا برای صلح وثبات در شمال آفریقا و خاورمیانه باقی خواهد ماند. این قطعنامه همچنین از تلاشهای سازمان ملل برای دستیابی به یک قطعنامه صلح در صحرای غربی حمایت کرده است. 

در این قطعنامه آمده است که آمریکا از طرح خومختاری منطقه صحرا تحت حاکمیت دولت مغرب که به مدت 10 سال موضع ایالات متحده است حمایت می کند و آن را جدی و معتبر می داند. 

این قطعنامه با اشاره به قطعنامه 1441 شورای امنیت سازمان ملل، که مورد حمایت واشنگتن است، از اقدامات مخرب و غیرسانده جبهه پولیساریو در منطقه صحرا انتقاد کرده و خواستار خروج فوری پولیساریو از مناطق منطقه صحرا است که تحت کنترل این جبهه قرار دارد. 

براساس این گزارش، این قطعنامه همچنین از قطع روابط دیپلماتیک مغرب با ایران به خاطر حمایت این کشور و همچنین نیروهای حزب الله از جبهه پولیساریو حمایت کرده است.  

این در حالیست که جبهه پولیساریو در اردیبهشت سال جاری هرگونه کمک ایران به این جنبش را را رد کرد و آن را اتهامات دروغین از طرف دولت مغرب خوانده است. 

وزارت خارجه ایران نیز مواضع وزارت خارجه مغرب درباره  ارتباط سفارت جمهوری اسلامی با جبهه پولیساریو را قویا رد کرده است. 

«ناصر بوریطه» وزیر خارجه مراکش در آن زمان گفته بود که کشورش، روابط خود را با ایران به دلیل حمایت ایران و حزب الله لبنان از جبهه پولیساریو قطع خواهد کرد.

بسیاری از ناظران و تحلیلگران خاورمیانه این اقدام دولت مغرب را تحت فشارهای حکومت آل سعود خوانده اند. تصمیم مغرب برای قطع روابط با تهران مدتی بعد از سفر «محمد ششم» پادشاه این کشور به ریاض صورت گرفت. 

جبهه پولیساریو، جنبشی واقع در صحرای غربی است و کنترل بخشهایی از این منطقه را در اختیار دارد. این جنبش خواستار جدایی صحرای غربی از مغرب است. 

انتهای پیام

کلید واژه :

مجلس نمایندگان آمریکا

،

پولیساریو

،

قطعنامه ضد ایرانی

ثبت نظرات
captcha